V roku 1867 si istý cestovateľ v indickom Mumbaji do denníka zapísal: „Akoby sa z útrob zeme dostala na povrch obrovská vtáčia klietka.“ Mýlil sa, rozhodne nešlo o klietku pre vtáky, ale o konštrukciu Watsonovho hotela, dnes známeho ako Esplanade Mansion. Ide o najstaršiu liatinovú budovu v Indii a jednu z posledných, ktoré ešte na svete ostávajú.

Watsonov hotel dostal pomenovanie po Johnovi Hudsonovi Watsonovi, úspešnom obchodníkovi s látkami, ktorý v roku 1864 kúpil na juhu Mumbaja viacero pozemkov. Tu nechal postaviť luxusný hotel a zrejme sa nechal inšpirovať európskymi a americkými trendami, keďže si spomedzi všetkých stavebných materiálov vybral práve liatinu.

Základné stavebné prvky vyrobili v Anglicku a loďou ich dopravili do Indie, kde architekti a inžinieri dozerali na samotné stavebné práce. Tie trvali od roku 1867 do roku 1869 a o dva roky neskôr hotel sprístupnili pre hostí. Denník Bombay Gazette vtedy napísal, že ide „bezpochyby o najluxusnejší hotel v celom meste“.

Päťposchodová budova mala 130 izieb s kúpeľňami a reštauráciu, kde servírovali tie najlepšie jedlá z európskej kuchyne. Išlo tiež o prvú budovu v Indii, ktorá mala parný výťah, a v každej izbe bola vedľajšia miestnosť, v ktorej sídlili profesionálni ovievači. Tí sa starali o to, aby hosťom nebolo príliš teplo.

Watsonov hotel bol miestom, kde sa uskutočnilo prvé filmové premietanie v Indii. Dokonca tu bol ubytovaný aj Mark Twain, ktorý vychválil služby hotela do nebies.

Watson mal vo svojom hoteli čašníčky priamo z Anglicka a trval na tom, že bude ubytovávať len Európanov a Američanov, teda belochov. Hovorí sa, že práve preto tu nechceli ubytovať jedného z priekopníkov indického priemyselníctva Jamsetjia Tata. Boháč vraj potom natruc nechal postaviť ešte luxusnejší hotel len kúsok od Watsonovho, a Tádž Mahal Palace Hotel sa tak v roku 1903 stal najväčším konkurentom Watsonovho hotela. Trvalo len 20 rokov, aby hotel Angličana priviedol ku krachu.

Rodina Tatovcov napokon v roku 1944 budovu kúpila a prerobila ju na obchodné centrum. Dala jej tiež nový názov: Esplanade Mansion.

Počas desaťročí nájomníci stavbu do značnej miery vybývali a dnes je len tieňom svojej niekdajšej slávy. Dnes sa rokuje o jej rekonštrukcii, tá je ale zatiaľ iba vo hviezdach.