MENU
Menu

Techmag Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?

Krvavé vodopády v Antarktíde boli dlhé roky predmetom bádania. Zvláštny prírodný úkaz obostieralo množstvo teórií, najšialenejšia z nich ho interpretovala ako predzvesť blížiacej sa apokalypsy. Pravda je však úplne iná.

Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?
Vedci si spočiatku mysleli, že nezvyčajná farba vody je dôsledkom prítomnosti červených siníc. Ako sa však ukázalo, na vine je obyčajné železo. To sa nachádza v nezamrznutej vode pod povrchom ľadovcov a keď sa dostane na povrch, v styku s atmosférou začne oxidovať a sfarbovať sa do červena.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Krvavé vodopády po prvýkrát pozorovali v roku 1911, až donedávna bol však ich pôvod záhadou. Najnovšie štúdie ukázali, že vznikli pred 1,5 až štyrmi miliónmi rokov, keď pod sebou Tylorov ľadovec uväznil slané jazero. V ňom sa neskôr nevytvorila iba jedna rieka, ale celá ich sieť.

FOTO: Najkrajšie vodopády sveta: je medzi nimi aj jeden slovenský

Teplota tuhnutia slanej vody je vyššia než tej sladkej. Vďaka tomu voda v riekach pod ľadovcom prúdi a v konečnom dôsledku tak umožňuje aj vyvieranie na povrch v podobe červených vodopádov.

FOTO: Dychberúce zábery Antarktídy

Ich tajomstvá sa postupne poddávajú vedeckému bádaniu, napriek tomu však pokles záujmu odborníkov o tento fenomén neustáva. Dôvodom je nielen jeho nezvyčajná farba, ale napríklad aj prítomnosť zvláštnych mikroorganizmov, ktoré produkujú energiu vďaka sulfátom a oxidom železa. V Krvavých vodopádoch existuje až 17 druhov takýchto mikróbov, pričom postupy, ktorými produkujú energiu, boli až donedávna vedcom neznáme.

Ide o ďalší dôkaz toho, že život na iných planétach mohol vzniknúť aj na úplne inej báze, než je tomu na Zemi.

DISKUSIA
11.5. 2017 19:00
Diskusia