MENU
Menu

Techmag Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak

Rakety dnes predstavujú jedinú možnosť ako cestovať alebo posielať rôzne zariadenia do vesmíru. V krátkej budúcnosti by sa to však mohlo zmeniť. Existujú totiž plány na rozvoj alternatívnych spôsobov cestovania. Niektoré vyzerajú celkom reálne, niektoré sú skôr z ríše fantázie.

Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak
Do vesmíru výťahom
Myšlienka o skonštruovaní vesmírneho výťahu nie je nová. S nápadom prišiel už v roku 1895 ruský vedec Konstantin Ciolkovskij, kedy navrhol postaviť „vesmírnu vežu" siahajúcu do vesmírneho priestoru. Jeden výťahový systém mal obsahovať štyri až šesť káblov, pomocou ktorých by sme dokázali poslať na geostacionárnu dráhu akékoľvek teleso. Výťahy by cestovali rýchlosťou tisíce kilometrov za hodinu.

FOTO: Detailné fotky Mesiaca z 19. storočia, ktoré o 100 rokov predbehli dobu

Horné konce káblov mali byť napojené na kozmický satelit vo vesmíre a spodná časť káblov upevnená na 50 kilometrov vysokú vežu na Zemi. Realizácia tohto sna nie je nemožná. V súčasnosti už existujú uhlíkové nanovlákna, ktoré sú stokrát pevnejšie ako oceľové. V roku 2018 vypustili Japonci na obežnú dráhu Zeme experiment s názvom Stars - me. Ide o dvojicu satelitov, ktoré spája desaťmetrové nanolano, na ktorom pendluje výťah s rozmermi 6 x 3 centimetre.

Vesmírny hák, tzv. skyhook
Predstavte si obrovský rybársky háčik, ktorý siaha z vonkajšieho priestoru až niekde do vesmíru. Skyhook často propagujú ako menšiu verziu vesmírneho výťahu. Obe technológie majú rovnaký princíp okrem toho, že kábel skyhooku nekotví na Zemi, a preto nebude potrebovať pozemnú stanicu. Skyhook vynesie nad Zem raketu či lietadlo, pričom k hnacej jednotke pripoja skyhook, ktorý vynesie do vesmíru potrebné zariadenia.

6 spôsobov, ktorými môže vesmír zničiť Zem

Malo by to fungovať aj opačne - skyhook by mohol dopraviť na Zem napríklad minerály alebo odpad. Prvou lastovičkou je obrovská harpúna, ktorú vyvíja spoločnosť Airbus, s ktorou chcú zbierať vesmírny odpad. Veľkú kušu presne zamieria a v správny čas vypustia. Chytené teleso následne harpúna stiahne do zemskej atmosféry, kde za pár okamihov zhorí do tla.

Vesmírna pištoľ
Zariadením, ktoré skôr vyvoláva úsmev na tvári je tzv. vesmírna pištoľ. Jedným z jej vynálezcov je John Hunter, ktorý v roku 1992 navrhol 1,1 kilometra dlhú vesmírnu zbraň QuickLauncher, ktorou by do vesmíru vystreľoval rôzne zariadenia. Zatiaľ testoval 130-metrový prototyp tejto zbrane. Po dokončení má v pláne QuickLauncher inštalovať 490 metrov pod morom niekde v blízkosti rovníka. Viditeľná by mala byť iba vrchná časť valca spolu so súpravou, ktorá drží hornú časť pištole nad vodou. Hunter verí, že zbraň by mohol dokončiť do siedmich rokov, no potrebuje získať 500 miliónov dolárov na jej financovanie.

Vesmírne katapulty
Ďalšou možnosťou je zostrojenie katapultov, ktoré by dokázali vystreliť náklad do vesmíru. Presnejšie ide o centrifúgu, v ktorej náklad postupne naberá na rýchlosti a následne ho vystrelia rýchlosťou takmer päťtisíc kilometrov za hodinu.

Zbrane na palube ISS? Sú tam z jediného dôvodu

Spoločnosť SpinLaunch odhaduje cenu za jeden štart na úrovni 500-tisíc dolárov, čo je suma stokrát nižšia ako cena štartu súčasných raketových nosičov. Spoločnosť verí, že technológia bude fungovať. Hlavnou výzvou je teraz práca na zvládnutí odporu vzduchu, ktorý komplikuje vynesenie nákladu do vesmíru, no vedci veria, že problém v najbližšej dobe vyriešia.

Héliové balóny
Spoločnosť s názvom World View preferuje klasiku. Vsadila totiž na héliové balóny, ktoré dokážu vyletieť až do stratosféry. Let balónom bude pre ľudskú posádku, obsluhovať ho budú dvaja piloti a na palubu sa zmestí šesť klientov. Cena sedadla má byť okolo 75-tisíc dolárov za šesťhodinový let. Hoci spoločnosť už 18. júna 2014 úspešne realizovala skúšobný let s prototypom balóna, stále čakajú na štart prvého oficiálneho letu s posádkou. Problém spočíva v rýchlosti balónov, ktoré dosahujú požadovanú výšku za dve hodiny. Rakety dosiahnu ten istý priestor za menej ako štyri minúty. Balón však poskytne turistom úchvatnejší výhľad a cestujúci nebudú musieť odolávať g-preťaženiu ako v raketách.

Hypersonické lietadlá
Charles Bombardier a Juan Garcia Mansilla navrhli použitie špeciálnych lietadiel na vesmírne cestovanie. Paradoxal je nadzvukové alebo hypersonické lietadlo s prúdovým motorom, ktoré sa zmení na raketu, aby dokázalo preniknúť až do vesmíru. Pri návrate na Zem sa zase motor zmení na prúdový. Pri vstrekovaní kvapalného kyslíka do výfuku sa z prúdového motora stáva raketový. Vďaka tomu získa rýchlosť na prekonanie atmosféry. Cieľom konštruktérov je vyslať lietadlo do vesmíru preto, aby využilo zakrivenie Zeme na skrátenie času letu. Paradoxal by dokázal zvládnuť 12 200 kilometrov medzi Los Angeles a Sydney za menej ako tri hodiny, pričom bežné lietadlá túto trasu absolvujú za 14 hodín.

DISKUSIA
24.5. 2019 17:00
Diskusia