MENU
Menu

Techmag Koniec hádkam: Sú muži lepší vodiči než ženy?

Na otázku, čo znamená byť dobrý vodič, existuje jednoznačná odpoveď - jazdiť bezpečne a nebyť na ceste agresívny. Ale na otázku, či sú lepšími vodičmi ženy alebo muži jasnú odpoveď od ľudí nedostanete. Poďte sa s nami pozrieť na túto pálčivú dišputu medzi pohlaviami.

Koniec hádkam: Sú muži lepší vodiči než ženy?
Autá sú považované za mužskú záľubu, ale vášeň pre štvorkolesové tátoše našli aj ženy, ktoré si sadajú za volant či už z nevyhnutnosti alebo z nadšenia. Muži však často kritizujú ich vodičské schopnosti, ale majú nárok kritizovať?

FOTO: Úchvatné zábery z vtáčej perspektívy vám vyrazia dych

Štatistiky poisťovní ukazujú, že vodiči mužského pohlavia sú zodpovední za väčšie množstvo dopravných nehôd, než ženy a takmer tri štvrtiny smrteľných nehôd zavinili práve muži.

Aj medzi mladými vodičmi sú vinní z väčšiny dopravných nehôd najmä muži. Ovplyvňuje to aj skutočnosť, že mladí muži šoférujú viac dlhších trás, než mladé ženy, ale aj s obľubou riskujú, čiže prekračujú rýchlosť alebo sadajú za volant s alkoholom v krvi.

FOTO: Vynálezy, ktoré vyriešia neexistujúce problémy

Muži síce spôsobujú viac dopravných nehôd, než ženy za volantom, ale to neznamená, že ženy sú bezchybné vodičky. Neslávne slávne sú najmä ženské ťažkosti pri parkovaní. Ženy s volantom v rukách sú ustráchanejšie a majú vyššiu pravdepodobnosť na kolíziu s vozidlom, ktoré riadi iná žena, než keby sedel za volantom muž.

Avšak, inštruktori v autoškolách hodnotia začínajúcich mužov i ženy za volantom zhruba na rovnakej úrovni, pričom začínajúce vodičky si veria oveľa menej než opačné pohlavie.

FOTO: Filter, ktorý mení pohlavie, robí vo svete šarapatu

Aký je teda záver? Porovnávať vodičské schopnosti podľa pohlavia by bolo priveľké zovšeobecňovanie. Ako ste sa mohli dočítať, nehodové štatistiky hrajú v neprospech mužov, ale to z nich nerobí horších vodičov. Dôležité je, aby vodiči bez ohľadu na pohlavie či vek jazdili zodpovedne, ostražito a predvídavo s ohľadom na iné vozidlá a ostatných účastníkov premávky.

DISKUSIA
14.6. 2019 0:00
Diskusia