Americká spoločnosť Actnano má v pláne s pomocou svojej nano fólie vyčistiť sklá áut od kondenzácie, zabezpečiť trvalo čistú karosériu a chrániť čalúnenie a elektroniku pred nečistotami... To všetko s novou receptúrou nano náteru. Priehľadná fólia podľa výrobcu dokáže pokryť celé auto ako druhá koža.

Vynálezcovia navyše tvrdia, že keď uvedú nový náter s názvom nanoGUARD na trh, ľudia už nebudú musieť chodiť do autoumyvární, pretože povrchy auta bude chrániť špeciálna nanovrstva. Tá by mala chrániť senzory radarových systémov auta pred rôznymi nečistotami, ale aj pred snehom a námrazou či ľadom, čo je mimoriadne dôležité pre správne fungovanie systému aktívnej bezpečnosti.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto.
Zdroj: Actnano

Ľahko sa používa a možno ho nastriekať aj na elektronické súčiastky, pričom vyschne do 30 sekúnd. Actnano bude svoje nátery ponúkať aj v stavebníctve ako trvalú ochranu fasád a okien a dokonca aj domácností, kde si ňou budú môcť zákazníci ochrániť sedacie súpravy alebo koberce. Spoločnosť tiež verí, že časom dokáže nájsť riešenie aj na vodeodolné mobilné telefóny, USB a slúchadlá.

Spoločnosť sľubuje výrazné nákladové úspory. Pravdou je, že na takúto technológiu vsádzajú hlavne veľkí výrobcovia, veď nano technológiu môžete nájsť vo viac ako dvoch miliónoch áut. Druhá koža Povlak je vyrobený z udržateľných materiálov a neobsahuje škodlivé zlúčeniny flóru alebo halogénov, ktoré sú zvyčajne súčasťou automobilových náterov - ďalší predajný argument pre investorov, ako je BMW.

„Rozširovanie elektroniky v automobiloch, najmä so širším tlakom priemyslu smerom k autonómnemu riadeniu a elektrifikácii, si vyžiada väčšiu ochranu kritických elektronických komponentov vo vozidle,“ povedal Kasper Sage, vedúci partner BMW i Ventures. „Nanopovlaky Actnano sa ukázali ako vynikajúce z hľadiska efektivity a prinášajú výrazné cenové výhody v porovnaní s tradičnými alternatívami, čo z nich robí zmenu v zabezpečení budúcich generácií vozidiel.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto.
Zdroj: Pexels

Automobilka chce podporiť sľubné spoločnosti vyvíjajúce pokročilé technológie mobility a batérií. Spoločnosti ako Actnano, ktoré presadzujú čistejšie prístupy, sú pre OEM mimoriadne zaujímavé. Automobilka tento rok investovala aj do startupu Natural Fiber Welding v oblasti čistých technológií, spoločnosti zameranej na vývoj technológie, ktorá využíva rastliny a prírodné vlákna na výrobu plne recyklovateľných alternatívnych materiálov ku koži, textíliám a penám.

Naším cieľom je nainštalovať nanoGUARD [technológiu] do každého vozidla na svete, pomôcť pri odstraňovaní tragických nehôd a zachraňovať životy,“ povedal Taymur Ahmad, generálny riaditeľ spoločnosti Actnano. "Záväzok „BMW i Ventures“ k udržateľnosti a bezpečnosti používateľov nás mimoriadne teší, že môžeme s nimi spolupracovať a rásť v sektore mobility."