MENU
Menu

Techmag Keď jazero zabíjalo: Smrtiaci plyn otrávil stovky ľudí

„Nemohol som rozprávať, upadol som do bezvedomia. Dokonca ani ústa sa mi nedali otvoriť. Potom prišiel odporný smrad. Dcéra začala zvláštne chrápať. Keď som prišiel k jej posteli, podlomili sa mi nohy. Už bola mŕtva."

Keď jazero zabíjalo: Smrtiaci plyn otrávil stovky ľudí
Takto sa vyjadril Josepf Nkwain, jeden z mála ľudí, ktorí prežili katastrofu pri jazere Nyos. Rozsiahla vodná plocha leží v severnom Kamerune a miestni ju oddávna nazývali aj „Zlým jazerom". Rozprávali si príbehy o nebzpečnom duchovi, ktorý vychádza nad hladinu a zabíja ľudí.

Najsilnejšie zemetrasenie v histórii: zabíjalo na tisíce kilometrov

Očividne išlo o príhodu, ktorá sa ústne tradovala z generácie na generáciu, a predznamenávala skutočnú hrozbu.

Jazero Nyos vzniklo v dôsledku sopečnej činnosti pred asi 400 rokmi. Podobne ako iné jazerá tohto druhu, aj vo vodách Nyosu je pomerne vysoké množstvo oxidu uhličitého. Za normálnych podmienok sa postupne vyparuje pohybom vody, hladina Nyosu je však mimoriadne pokojná.

Katastrofa na Tenerife: najväčšia letecká nehoda v histórii

Namiesto toho, aby z jazera plyn unikal, podobá sa Nyos na vysokotlakovú komoru. V hĺbkach sa hromadil oxid uhličitý, až kým nepresiahol istú hranicu. Časovaná bomba explodovala 21. augusta 1986.

Zem čaká masové vymieranie druhov, môžeme mu zabrániť?

Nedá sa určiť, čo presne katastrofu spôsobilo. Mohol to byť zosuv pôdy, malá sopečná erupcia či dokonca dážď. Došlo k takzvanej limnickej erupcii, pri ktorej jazero doslova explodovalo. Gejzír vody dosiahol výšku 100 metrov a malá cunami zaplavila pobrežie. Oveľa nebezpečnejší ako voda bol ale plyn.

Keď jazero zabíjalo: Smrtiaci plyn otrávil stovky ľudí
Počas 20 sekúnd sa do ovzdušia uvoľnilo asi 1,2 kilometra kubického oxidu uhličitého a smrtiaci plyn sa začal valiť do okolitej krajiny. Dedinčania nemali nádej, z ôsmich stoviek v okolí Nyosu prežili len šiesti. Oxid uhličitý ale zabíjal až vo vzdialenosti 25 kilometrov od jazera. Bizarné boli úmrtia ľudí v posteliach, zatiaľ čo ich stojaci príbuzní o ničom nevedeli, nakoľko sa plyn držal pomerne nízko pri zemi.

Katastrofa si vyžiadala celkovo 1746 obetí. Dediny Nyos, Kam, Cha a Subum boli úplne vyhladené a otrave oxidom uhličitým podľahlo aj 3500 kusov dobytka. Jazero v dôsledku uvoľnenia železa z dna zmenilo farbu z modrej na červenú.

Od tragédie jazero monitorujú a plyn postupne uvoľňujú jednoduchým potrubím. Napriek tomu je ďalšia katastrofa na spadnutie, nakoľko je hladina oxidu uhličitého rovnaká ako v roku 1986. Navyše sa rozpadá priehrada, ktorá v jazere zadržiava vodu, takže môže mať prípadná nehoda ešte horšie následky.

Vedcom naháňa strach aj jazero Kivu na hraniciach Demokratickej republiky Kongo a Rwandy. Je tisíckrát väčšie než Nyos, má oveľa hustejšie osídlené okolie a existujú záznamy o tom, že k uvoľneniu smrtiaceho oxidu uhličitého tu dochádza asi raz za tisícročie. Otázkou teda len ostáva, kedy znovu dôjde ku katastrofe.

DISKUSIA
5.7. 2018 19:00
Diskusia