MENU
Menu

Techmag Kde sa stretávajú oceány? Čarovné miesta môžete navštíviť

Na Zemi je päť oceánov a sú prepojené tak, že tvoria jednu súvislú vodnú plochu. Najmladší je Južný (Antarktický), ktorý ako samostatný oceán vyčlenili vedci z Medzinárodnej hydrografickej organizácie až v roku 2000 potom, ako sa uzniesli, že má vlastný ekosystém a významný vplyv na globálnu klímu. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kde majú oceány hranice?

Kde sa stretávajú oceány? Čarovné miesta môžete navštíviť
Foto: Wiki/Lasunncty
Na fotografii môžete vidieť, že hranice oceánov uznávajú niektoré organizácie rozdielne. Zatiaľ čo v knihe CIA World Factbook nájdete mapu, v ktorej sú jednotlivé oceány vyznačené tmavomodrou farbou, Medzinárodná hydrografická organizácia ich vníma ako územia ohraničené čiernou čiarou.

Všeobecne však platí, že Tichý oceán sa rozprestiera od Južného po Severný ľadový. Na jednej strane sa stretáva s Atlantikom pri Hornovom myse, západnú hranicu potom tvorí Východoindické súostrovie (Indonézia), Filipínske more, Japonské more a Ochotské more a Austrália. S Indickým oceánom sa na juhu stretáva v najjužnejšom bode Tasmánie. Hranica Atlantického a Indického oceánu prebieha južne od Strelkového mysu.

Najkomplikovanejšie sa určujú hranice Severného ľadového oceánu, a to najmä kvôli fragmentovanej pevnine. Najlepšie si ich predstavíte vďaka titulnej mapke.

Južný oceán má naopak najjasnejšiu hranicu ide totiž o dokonalú kružnicu, ktorá obkolesuje Antarktídu. Je zhodná so 60. rovnobežkou.

Kde sa stretávajú oceány? Čarovné miesta môžete navštíviť
Kde sa stretáva Atlantik s Pacifikom?
Ak chcete pohľadom spočinúť na oboch oceánoch naraz, môžete vyraziť buď z čilského Punta Arenas, alebo z argentínskej Ushuaie, najjužnejšieho mesta na Zemi. Vydáte sa loďou okolo Hornovho mysu a ak to počasie dovolí, kapitán vysadí cestujúcich na pevnine. Netreba sa však na to spoliehať, vody v okolí Hornovho mysu sú známe zradnými prúdmi, nevyspytateľným počasím a silnými vetrami. Ak ale budete mať šťastie, dostanete sa do majáka a uvidíte pamätník venovaný všetkým námorníkom, ktorý pri myse zahynuli.

Existuje však aj iný spôsob, ako vidieť oba oceány naraz. Stačí vyliezť na sopku. Nachádza sa v Paname, volá sa Volcán Barú a je najvyšším vrchom v krajine. Ide o neaktívny stratovulkán s výškou 3474 metrov a leží v bode, kde má Panamská šija šírku asi 120 kilometrov. Za dobrého počasia sa dajú z hory pozorovať oba oceány.

Kde sa stretávajú oceány? Čarovné miesta môžete navštíviť
Kde sa stretáva Atlantik s Indickým oceánom?
Strelkový mys je na rozdiel od Hornovho dobre prístupný a pravidelne sa naň organizujú výlety z Kapského mesta i iných menších miest v Juhoafrickej republike. Nemnoho turistov však vie, pri ktorom myse sa oceány skutočne stretajú, a tak ich nekalí sprievodcovia často vozia k Mysu dobrej nádeje či k mysu Cape Point.

Kde sa stretávajú oceány? Čarovné miesta môžete navštíviť
Kde sa stretáva Pacifik s Indickým oceánom?
Hranica možno dobre pozorovať pri Juhovýchodnom myse v Tasmánii. Nejde však o jednoduchý výlet. Najprv musíte ísť dve hodiny autom z mesta Hobart do malej osady s názvom Cockle Creek. Južnejšie sa už v Austrálii autom ísť nedá. Pešo je to k mysu ešte tri hodiny pešo.

DISKUSIA
21.9. 2019 15:00
Diskusia