MENU
Menu

Techmag V Kanade našli osadu staršiu než egyptské pyramídy, vznikla v dobe ľadovej

Aj študentom sa môže podariť objav, ktorý ohúri nielen vedecký, ale aj laický svet. Dôkazom je skupina doktorandov z Viktóriinej univerzity, ktorá v Kanade objavila osadu staršiu než egyptské pyramídy.

V Kanade našli osadu staršiu než egyptské pyramídy, vznikla v dobe ľadovej

Mladí archeológovia odkryli dosiaľ najstaršiu osadu na území Severnej Ameriky. Leží na ostrove Triquet, ktorý sa nachádza asi 500 kilometrov severne od mesta Vctoria v provincii Britská Kolumbia. Tím najprv našiel staroveké háčiky na udice a následne objavil aj oštepy a nástroje na založenie ohňa. Skutočným pokladom však bolo objavenie ohniska, kde sa nachádzalo drevené uhlie, ktoré vytvorili práve prehistorickí obyvatelia Kanady.

Našli hlavu vlka starú 40-tisíc rokov, je dokonale zachovaná

Pomocou rádiokarbónovej metódy datovania, ktorú použili pri analýze dreveného uhlia, sa podarilo zistiť, že osadu založili pred 14-tisíc rokmi. Je teda podstatne staršia než egyptské pyramídy, ktoré majú približne 4700 rokov.

Aby ste si lepšie predstavili, aká stará táto osada je, skúste si uvedomiť, že egyptská kráľovná Kleopatra má časovo bližšie k súčasnej civilizácii než k Egypťanom, ktorí postavili pyramídy. Dá sa v podstate povedať, že pre Kleopatru boli pyramídy ešte staršie, než je ona pre nás. No a táto kanadská osada je trikrát staršia než pyramídy.

Odhalili 4000 rokov starú hrobku, pozrite sa, ako vyzerá

„Keď sme dostali výsledky analýzy dreveného uhlia, len sme si sadli hlúpo sa usmievali a opakovali: Do čerta, toto je fakt staré," uviedla Alisha Gauvreauová, členka tímu, ktorý osadu našiel. Bola jednou z tých, ktorých napadlo robiť vykopávky práve na ostrove Triquet. Rozhodli sa tak na základe legiend domorodého kmeňa Helitsukov, ktoré hovoria o striebornej krajine, ktorá počas poslednej doby ľadovej nezamŕzala. Ako sa ukázalo, nešlo len o legendy.

Našli najstarší vrak lode, zmení náš pohľad na moreplavbu

Osada je ďalším z dôkazov o tom, že Severná Amerika bola osídlená zo Sibíri v čase, keď bolo možné prekročiť Beringov prieliv suchou nohou vďaka nižšej hladine oceánov. Študenti budú v jej skúmaní pokračovať a sme zvedaví, na čo ešte narazia.

Autor: Noel
Foto: Grant Callegari/Hakai Institute

DISKUSIA
31.8. 2019 15:00
Diskusia