MENU
Menu

Techmag Jurský park plný klamstiev: T-rex v skutočnosti nereval a v pohode by ste mu ušli

Hollywood miluje veľkoleposť, a tak sa aj z dinosaurov stali doslova kulty. Taký Tyranosaurus rex je vykresľovaný ako zabijak a kráľ všetkých prazvierat, no skutočnosť bola úplne iná.

Jurský park plný klamstiev: T-rex v skutočnosti nereval a v pohode by ste mu ušli
Stačí jeden diel Jurského parku a máte dojem, že stretnutie s takzvaným T-rexom by ste neprežili. Súčasné výskumy, ktoré dokážu efektívne zbierať informácie z milióny rokov starých fosílií, ale poukazujú na opak. Známy dinosaurus nebol - ako ukazujú filmy - taký rýchly, nevedel sa na dvoch nohách vzpriamiť a ani neručal.

Objavili príbuzného Tyranosaura, vládol plazom pred 80 miliónmi rokov

Technológie približujú, že Tyranosaurus rex bol v skutočnosti pomalý a pohyboval sa kvôli svojej váhe veľmi ťažkopádne. Ušiel by mu aj netrénovaný človek, nakoľko rýchlosť dinosaura bola okolo 26 kilometrov za hodinu a človek bežne šprintuje rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu. Stačilo by trochu pridať a ste v suchu.

Obrovská stopa dinosaura: aký gigant ju zanechal?

Klamstvom filmov je aj strašný tyranosaurí rev, ktorý naháňa zimomriavky. V realite mal prejav podstatne miernejší - niekto ho opisuje ako zvuky dnešného krokodíla, niekto dokonca ako híkanie vtáka emu. Dinosaury vraj celkovo skôr spevavo zaťahovali ako vtáky, než ručali ako monštrá.

Desať faktov o megalodonovi. Bol to postrach oceánov

Pri prepojení s vtákmi treba pripomenúť, ako to vyzerá s telom T-rexa. Napriek tomu, že je zobrazovaný ako tvor s kožou plaza, v skutočnosti ho zrejme pokrývalo perie. Našlo sa na viacerých nálezoch na krku aj hlave, takže možno predpokladať, že bolo aj nižšie. Z rýchleho a ručiaceho dino-kráľa, sa tak razom stáva prerastený operenec bez krídel.

Tieto zvieratá by človeka zjedli ako jednohubku!

Aby sme však T-rexa neobrali o všetky jeho tromfy, bol jedným z najväčších mäsožravých dinosaurov - výškou aj váhou. To je však asi všetko, v čom sa filmári trafili. Je ale jasné, že to by nám v kinách strach nenahnalo, a tak si Hollywood pomohol. V podstate tak ako vždy.

DISKUSIA
3.10. 2019 19:00
Diskusia