MENU
Menu
Šoférovanie.

Techmag Jenoduché veci, ktoré musí poznať každý dobrý šofér

Rosia sa vám predné sklá na aute? Neviete sa zbaviť špiny na svetlometoch? Ponúkame vám niekoľko lacných a overených tipov, s ktorými ušetríte zopár eur a stane sa z vás znalec vášho rodinného miláčika na kolesách.

Šípka na bočnej strane palivometra
Existuje veľa spôsobov, ktorými sa človek môže strápniť na čerpacej stanici. Asi najčastejším je zastaviť auto tak, že vstup do nádrže je na opačnej strane ako potrebujete. Ak sa chcete tomuto trapasu nabudúce vyhnúť, stačí si všimnúť ikonu na prístrojovom paneli, o ktorej ste pravdepodobne netušili, na čo slúži. Pri symbole stojana čerpacej stanice sa pri modernejších autách nachádza drobná šípka, ktorá ukazuje, na ktorej strane auta je hrdlo palivovej nádrže. Stačí sa pozrieť na prístrojovku a hneď viete, z ktorej strany je ideálne zájsť k stojanu čerpacej stanice.

Zubná pasta na zažltnuté svetlomety
Problém so zanesenými prednými svetlometmi trápi mnohých vodičov. Plastové kryty totiž vplyvom slnka, soli či kyslého dažďa zažltnú a zmatnejú, čo znižuje ich svietivosť a zhoršuje viditeľnosť. V niektorých prípadoch je nevyhnutná výmena, drvivú väčšinu krytov však zachráni vyleštenie. Nemusíte hneď kupovať špeciálne a drahé prípravky, stačí použiť obyčajnú zubnú pastu. Stačí ju naniesť na zanesené svetlo, kefkou poriadne vydrhnúť, následne opláchnuť vlažnou vodou a vyutierať dosucha papierovou utierkou, prípadne handričkou. Čím sú svetlá staršie a zanesenejšie, tým intenzívnejšie a dlhšie musíte drhnúť. Celý postup môžete niekoľkokrát zopakovať. Po vyčistení nezabudnite na vosk. Pre lepší výsledok pridajte do pasty trochu sódy.

Dezinfekčný prostriedok na ruky ako rozmrazovač
Ak vám zamrznú počas mrazivej noci zámky na aute, máme pre vás dobrú radu. Horúcu vodu, ktorá vám napadne ako prvé riešenie určite nepoužívajte, lebo by mohla zmrznúť a ešte viac skomplikovať situáciu. Skvelým pomocníkom je obyčajný dezinfekčný prostriedok na ruky, pretože obsahuje alkohol, ktorý pomáha roztopiť ľad. Jeho bod mrazu je iný ako pri vode, a preto dokáže ľad roztopiť.

Podstielka pre mačky – skvelý absorbent vlhkosti
Zarosené okná auta trápia v zime snáď každého vodiča. S týmto jednoduchým a navyše lacným trikom tento problém navždy odstránite. Liek na zarosené okná sa skrýva v boji s primárnou príčinou – s vlhkosťou v interiéri. Jej zníženie docielite pomocou ľubovoľného prostriedku, ktorý ju pohlcuje. Ideálna je napríklad podstielka pre mačky, ktorá obsahuje kryštáliky kremíka. Podstielku nasypte do ponožky, dobre ju zviažte a položte na palubnú dosku. S absorbentom vlhkosti v aute by mali problémy so zahmlievaním okien pominúť do niekoľkých dní. 

Ak máte topánky na suché zipsy, máte smolu
Zabuchnúť si kľúče od auta v aute je nočná mora mnohých šoférov. Nemusíte byť MacGyver, aby ste auto dokázali otvoriť. Stačí, keď nosíte topánky so šnúrkami a otvoríte ho za pár sekúnd. Moderné vozidlá sú konštruované tak, aby sa vám to nestalo, ale pri starších autách uvítate nasledujúci recept. Na starších modeloch áut totiž mechanizmus zamykania dverí auta obsahuje malý kolík, ktorý sa vysúva pri odomknutí a zasúva pri zamknutí. Prvým krokom je vytiahnutie šnúrky z topánky. Malým klinom nadvihnite tesnenie okolo hornej hrany okna, aby ste cez medzeru medzi sklom a rámom dverí mohli prevliecť šnúrku so slučkou. Potom ju spustite ku kolíku a snažte sa ju o neho zachytiť. Ak sa vám to podarí, skúste potiahnuť a kolík vysunúť, čím dvere odomknete.

Vždy odbočte doprava
Super trikom ako ušetriť palivo a zároveň sa dostať do cieľa je vždy odbočiť doprava. Znie to možno zvláštne, najmä keď sa potrebujete dostať doľava, ale funguje to! Spoločnosť UPS si dala za cieľ zistiť, pri akom type jazdy zaznamenáme v meste najväčšiu úsporu paliva. Jej vodiči zistili, že najlepším riešením vo veľkomestách je vždy odbočiť doprava. Nemusíte čakať na semaforoch v odbočujúcom pruhu doľava, nemusíte dávať prednosť autám prichádzajúcim oproti a plynulou jazdou neustále znižujete spotrebu. Navyše, vo veľkomestách je spleť ciest urobená tak, že aj odbočovaním doprava sa dostanete do cieľa, ktorý je vľavo. Možno po potrvá dlhšie, ale úspora je zaručená.