V americkom štáte Arkansas sa nachádza jediná diamantová baňa, ktorá je otvorená pre verejnosť. Za malý vstupný poplatok sa tak v meste Murfeesboro dostanete na miesto, kde si môžete nechať všetky drahé kamene, ktoré nájdete.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše
Tento kráter s rozlohou 11 hektárov už presliedili stovky tisíc amatérskych hľadačov drahokamov. Niektorí používajú špeciálne sitá, iní si pri hľadaní bohatstva pokojne vystači len s rukami. Vďaka nim je tu pôda dokonale prehrabaná.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše
V Diamantovom kráteri našli za posledných sto rokov už tisíce diamantov a iných drahých kameňov vrátane Strýka Sama, 40-karátového diamantu, vôbec najväčšieho, aký sa kedy našiel na území Spojených štátov amerických. Prevádzkovatelia „bane" tvrdia, že návštevníci ročne nájdu viac než 600 diamantov rôznych tvarov a farieb a od roku 1972, kedy sa park stal vlastníctvom štátu Arkansas, sa ich tu našlo už 31-tisíc.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše
Diamanty vznikli približne pred tromi miliardami rokov v zemskom plášti približne 100 až 150 kilometrov pod samotným kráterom. Asi pred 100 miliónmi rokov ich na povrch vyniesol stúpavý prúd magmy. Následná explózia stvorila nielen kráter, ale spôsobila aj jeho dnešnú extrémnu popularitu.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše
Diamanty tu po prvýkrát objavil istý John Huddlestone v roku 1906. Nevedel, čo sú drahé kamene zač, a tak ich zobral na preskúmanie k miestnemu klenotníkovi. Krátko potom, ako potvrdil ich pravosť, sa začal diamantová horúčka. Huddlestone, ktorý o ťažbu nemal záujem, predal svoj pozemok skupine investorov len za 36-tisíc dolárov.

Jedinečná diamantová baňa: čo nájdete, je vaše
Komerčná ťažba však úspešná nebola, a tak investori za poplatok sprístupnili kráter verejnosti. Napokon prešiel do rúk štátu, ktorý na vstupnom dobre zarába.

Autor: Noel
Foto: Wikipedia, Craterofdiamonds