MENU
Menu
a

Techmag Jeden z najstarších stromov sveta zhorel kvôli drogám

Za ideálnych podmienok sa mnohé stromy dožívajú stovky rokov. Niektoré až tisíce. Ani vedci nevedia povedať, aká je maximálna dĺžka života stromu. Bez zásahu človeka, škodcov či počasia sa strom dožíva naozaj vysokého veku. Svojho času piaty najstarší strom na svete „zomrel“ práve kvôli ľuďom.

Tisovec dvojradý známy ako Senátor mal v roku 2012 výšku 38 metrov a kmeň s priemerom 5,3 metra. V 20-tych rokoch minulého storočia bol ešte vyšší, hurikán ho však o 14 metrov skrátil.

Senátor rástol na Floride a jeho vek sa odhadoval na 3500 rokov. Išlo o vôbec najstarší a najvyšší tisovec dvojradý na svete, tak prečo o ňom hovoríme v minulom čase?

Bola bezoblačná noc uprostred januára, keď hasičov privolali k požiaru na vrchole Senátora. Kým dorazili, plamene zachvátili celú hornú tretinu stromu. Oheň sa rýchlo šíril a požiarnici ho nedokázali uhasiť. Senátor sa doslova zrútil a jeho ohorené zvyšky sa dnes týčia len do výšky šesť metrov.

Spočiatku sa predpokladalo, že oheň zachvátil strom z prirodzených príčin, možno po zásahu bleskom. Niekoľko týždňov po incidente však vyšetrovatelia zatkli istú Saru Barnesovú. Tá sa priznala, že k Senátorovi pravidelne chodievala fajčiť metamfetamín. Následne polícia v jej mobile i počítači našla fotky, na ktorých vidno Saru, ako zakladá oheň. Na svoju obhajobu žena uviedla, že bola tma, a tak zapálila jednu z dutín, aby videla na drogu, ktorú sa chystala fajčiť.

Kvôli obyčajnej závislosti tak ľudstvo prišlo o jeden z najstarších stromov sveta. Sare udelili trest v podobe 30 mesiacov za mrežami, 250 hodín verejnoprospešných prác a pokutu 12-tisíc dolárov. Senátorovi to však už život nevráti. Áno, bol to len strom. Lenže začal rásť, keď v Egypte panovala prvá faraónka Hatšepsut. Prežil Alexandra Veľkého, Čingischána, Napoleona a obe svetové vojny. Prežil vzostup a pád civilizácií, len aby zhorel kvôli jednej drogovo závislej osobe.