MENU
Menu

Techmag Je to vôbec možné? Slepec je majstrom v hraní videohier

Sven Van de Wege prišiel kvôli rakovine o zrak už ako šesťročný. Bál sa, že už nikdy nebude môcť hrať videohry, no naučil sa to. Dnes je známy ako „Blind Warrior Sven" (Slepý bojovník) a svoje ako britva ostré inštinkty využíva na porážanie protivníkov. Hendikep obrátil na výhodu a tak sa stal profesionálnym hráčom, ktorý zarába nemalé peniaze.

Je to vôbec možné? Slepec je majstrom v hraní videohier
Keď oslepol, nechcel sa vzdať hrania. Postupom času však zisťoval, že si to bude vyžadovať obrovské úsilie a najmä disciplínu. Začal klasickou „bojovkou" s názvom Street Fighter II. Dnes hráva už piaty diel rovnomennej série a na v roku 2017 porazil v Madride predchádzajúceho šampióna v tejto videohre. Tomu síce zrak slúžil dobre, ale na Svena nemal.

Najhoršie videohry, aké sme mali kedy možnosť hrať

Ako je to možné? Neurovedci tvrdia, že zvukové i optické podnety sa spracovávajú v tej istej časti mozgu. Čím viac zapájame zrak, tým menej sa do hry zapája sluch. Stačí, keď na dostatočne dlhú dobu zavriete oči a zrazu zistíte, že sluch vám funguje oveľa lepšie a zaznamenávate viac zvukov. Presne na tomto princípe funguje aj Svenova schopnosť hrať videohry, on ju však doviedol takmer do dokonalosti.

Najkrvavejšie videohry všetkých čias: sú brutálne, až z toho mrazí

Lekári tiež hovoria o takzvanej neuroplasticite, teda schopnosti mozgu prispôsobiť svoj vývoj okolnostiam. Pri strate zraku v ranom veku sa totiž mozog začne vyvíjať inak, než by to robil, keby dotyčný neoslepol. Zdokonaľuje iné svoje časti a slepý človek tak môže mať napríklad lepšiu pamäť či rýchlejšie reflexy.

Čo nás videohry naučia o skutočnom sexe? Nie je toho málo

V budúcnosti chce Sven nielen ďalej vyhrávať turnaje, ale aj nájsť sponzora, ktorý by mu umožnil otvoriť centrum pre slepé deti. Tu ich chce učiť hrať videohry. Video z toho, ako Sven hrá, nájdete pod článkom.

DISKUSIA
18.8. 2018 15:00
Diskusia