MENU
Menu

Techmag Jazero plné ľudských kostí Rúp Kund: čo skrýva pod hladinou?

Pozostatky viac ako 300 obetí ležia pod hladinou horského jazera nazývaného Rúp Kund. Je v nadmorskej výške približne päťtisíc metrov a široko ďaleko od posledného obydlia. Dodnes je utešená kôpka mŕtvych predmetom skúmania a ani vedci s modernými prístrojmi nevedia identifikovať, čo je to za ľudí, ktorí tu odpočívajú stovky rokov.

Jazero plné ľudských kostí Rúp Kund: čo skrýva pod hladinou?
Podvodné pohrebisko?
V roku 1942 našiel jazero jeden z horských vodcov a to, čo uvidel, mu vyrazilo dych. Pod priezračnou hladinou identifikoval stovky kostí, lebiek, ale aj kusy šatstva a šperkov. Nález sa okamžite stal cieľom výskumu. Zistilo sa však, že niektorí Himalájci vedeli o existencii jazera už v 19. storočí. Dodnes nie je jasné, ako sa kosti na toto miesto dostali. Ľudia, ktorí by mohli pamätať desivú históriu, už nežijú. Podrobnejším sčítaním sa zistilo, že v neveľkom jazere našlo odpočinok približne 300 ľudí.

Náhoda, alebo vojna?

O pôvode kostí sa vedú rozsiahle diskusie. Hovorilo sa, že môže ísť o pohrebisko. To by vysvetľovalo aj dôvod, prečo sa pri kostiach našli pozostatky šiat a šperky. Proti tejto hypotéze však hovorili fakty. Navôkol nie je ani nebolo žiadne väčšie sídlo. A hoci je v Himalájach pochovávanie do zeme prakticky nemožné, nikto veľmi tejto hypotéze neveril. Čoskoro sa objavili dohady, že by mohlo ísť o armádu indického vojvodcu Zorawara Singha, ktorý sa stratil s celou svojou vojenskou skupinou práve v okolí týchto miest. Problém však je, že nesedia roky. Zmiznutie je dokladované na rok 1841 a túto hypotézu rozvrátili moderné skúmania. Ukázalo sa totiž, že kosti v jazere sú staré približne 1200 rokov.

Jazero plné ľudských kostí Rúp Kund: čo skrýva pod hladinou?
Nové skúmania a nové otázniky
Zatiaľ posledný rozsiahly výskum neznámeho masového hrobu sa uskutočnil v roku 2004. Práve vtedy vedci zistili, že kosti sú omnoho staršie ako sa zdajú. Konzervovali ich totiž veľmi nízke teploty. Zistenia však otvorili ďalšiu záhadu. Z lebiek vylovených spod hladiny je zrejmé, že úmrtia neboli náhodné. Na ich hlavách sa nachádzali masívne preliačeniny. Je teda nad slnko jasné, že ľudia v Rúp Kund nezomreli prirodzenou smrťou. V súvislosti s tým sa hovorí o masívnom krupobití, no do hry čoraz viac vstupuje otázka rituálneho popraviska.

DISKUSIA
30.10. 2016 6:15
Diskusia