MENU
Menu

Techmag IT-čkár nechcel platiť firme, postavil si dom sám. Podľa YouTube

Ušetriť pri stavbe domu sa dá rôznymi spôsobmi. Napríklad aj tak, že si ho človek postaví sám, Uvedomil si to aj istý systémový analytik z Brazílie. Namiesto toho, aby si najal profesionálnu stavebnú firmu, pustil počítač a spoľahol sa na návody z YouTube.

IT-čkár nechcel platiť firme, postavil si dom sám. Podľa YouTube
Evandro Balmant má 33 rokov a s manželkou dnes býva v malebnom dome v meste Curitiba. Trvalo mu tri roky, kým ho od základov postavil. Nemal žiadne skúsenosti, napriek tomu sa mu to podarilo a skresal náklady o polovicu.

Miniatúrne domčeky: Neuveríte, z čoho sú vyrobené

Spočiatku sa do ambiciózneho projektu vôbec neplánoval pustiť. Keď ale zistil, koľko peňazí pýta stavebná firma, povedal si, že to aspoň vyskúša. Jeho svokor zdedil pozemok a povedal mu, že si na ňom Evandro s manželkou môžu postaviť dom. Keď mali už plné zuby hlučného apartmánu v takmer dvojmiliónovej Curitibe, rozhodli sa konať.

FOTO: Krásna študentka kreslí len perom a ceruzkou, jej skice vám učarujú

Evando si spočítal dve a dve a zistil, že ani keď spojí svoj 13. plat s manželkiným, nebudú mať dosť peňazí ani len na to, aby zaplatil robotníkom za položenie základovej dosky. Vtedy vstúpili do hry výučbové videá na YouTube. IT-čkár sa poradil s bratrancom, ktorý pracuje ako architekt, a ten mu povedal, že aj Evando ako amatér by položenie základovej dosky s pomocou videí mal zvládnuť.

Bolo rozhodnuté. Po pár týždňoch Evando prácu dokončil a na svoje vlastné prekvapenie zistil, že úspešne. Rozhodol sa teda pokračovať. Po prieskume trhu zvolil ako hlavný stavebný materiál ekologické tehly, ktoré poskytujú výbornú tepelnú i zvukovú izoláciu.

Pár vecí však urobiť nedokázal. Na vztýčenie nosných pilierov a stavbu nadzemného podložia pre istotu zavolal profesionálov. S krovom mu zasa pomohol otec a s položením škridiel opäť stavebná firma.

Nacistické budovy, ktoré stále stoja

Po troch rokoch bol dom hotový. Evanda a jeho manželku vyšiel v prepočte na 34-tisíc eur. Stavebná firma pýtala 70-tisíc eur, takže Balmantovci poriadne ušetrili. Treba však povedať aj to, že posledných 36 mesiacov bolo pre nich dosť hektických a nemali veľa voľného času. Napriek tomu ale svoju voľbu neľutujú.

Autor: Liam
Foto: Instagram/evandorbalmant

DISKUSIA
20.10. 2018 15:00
Diskusia