Cukrová vata je od zubára
Zrejme každý musí súhlasiť, že cukrová vata je zabijak zdravých zubov. Čistý cukor navinutý v jemných vláknach na paličke je síce zábava, ale zubári musia krútiť hlavou. Alebo žeby nie? Iróniou histórie totiž je, že s ňou v roku 1921 prišiel práve zubár. Možno len potreboval viac pacientov...

Vynálezcu „padáka“ padák nezachránil
Francúzsky krajčír Franz Reichelt prišiel s odhodlaním pripraviť pilotom oblek, ktorý im pomôže prežiť, ak budú musieť vyskočiť z lietadla. Vytvoril tak padák, ktorý pri testovaní s figurínami síce nefungoval, no vynálezca ho chcel skúsiť aj sám. Zoskočil z Eiffelovej veže, no padák sa neotvoril a on zomrel.

Krabičky na čínske jedlo sú americké
Každý, kto má rád donášku v podobe čínskeho jedla, iste pozná krabičky, v akom je balené. Typický papierový box vznikol inšpiráciou z origami - umenia skladať papier -, no je kompletne americký. Prišli s ním v Chicagu na konci 19. storočia. Udomácnenie čínskeho jedla v Amerike postupne spôsobilo, že sa na krabičky dali čínske znaky a "premena" bola kompletná.

Vynálezca stopky nikdy nešoféroval
Paradoxom je, že William Phelps Eno je nazývaný „otec bezpečnej premávky" a pritom nikdy sám nešoféroval. Začiatkom 20. rokov 20. storočia vymyslel stopku, pričom medzi jeho ďalšie vynálezy patria okrem iného aj kruhové objazdy, jednosmerné ulice a priechody pre chodcov. Svoje "vynálezy" však nikdy na vlastnej koži neokúsil.

Dynamit na zastavenie vojny
Alfred Nobel "našťastie" nežil tak dlho, aby videl, aké škody napáchal jeho dynamit v prvej svetovej vojne. Sám totiž chemickú zmes s obrovskou silou ponúkol svetu ako spôsob na prácu s horninami a ako sa následne vyjadril - dúfal, že dynamit pomôže zastaviť vojnu.

NASA vymyslela kojeneckú stravu
Nebol to zámer, ale NASA skutočne prišla s formulou, ktorá je dnes základom detských umelých mliek. V 80. rokoch 20. storočia mali za cieľ vyvinúť doplnok výživy na podporu astronautov počas dlhotrvajúcich vesmírnych letov. Nakoniec bol vyrobený čiastočne z rias s vysokým obsahom DHA a ARA, dvoch mastných kyselín dôležitých aj pre vývoj dieťaťa. Keď vyrábajúca spoločnosť ukončila spoluprácu s NASA, doplnok prešiel na celkom iný trh - ten detský.