MENU
Menu
Rubjerg Knude, Dánsko. Zdroj foto: Shutterstock

Techmag Irónia osudu: Maják potopil viac lodí, než ich zachánil

V Tasmánskom mori na juhu Austrálie sa nachádza Jervisov záliv. Práve tu celých 40 rokov stál na dosť nešťastnom mieste maják. Lákal lode práve na tie skaliská, ktorým sa snažili vyhnúť. Paradoxne tak jeho existencia potopila viac lodí, než ich mala zachrániť.

Irónia osudu: Maják potopil viac lodí, než ich zachánil
Útesy okolo Mysu svätého Juraja na juhu Jervisovho zálivu boli preslávené množstvom vrakov. V polovici 19. storočia teda padlo rozhodnutie o postavení majáka, ktorý by lode bezpečne previedol nebezpečnými vodami.

FOTO: Fascinujúce majáky z celého sveta, ktoré stoja za výlet

V roku 1857 koloniálny architekt Alexander Dawson a jeho asistent hľadali ideálne miesto, kde sa dalo začať so stavbou. Dawsona však nanešťastie zaujímalo skôr to, ako maják čo najjednoduchšie postaviť, a jeho samotná navigačná funkcia ho prakticky netrápila. Kontrolná komisia, ktorej úlohou bolo preveriť miesto vybrané Dawsonom, ešte pred začiatkom stavby konštatovala, že maják z potrebných miest vôbec nevidno. Podozrievala architekta, že miesto vybral práve pre jeho blízkosť ku kameňolomu.

Najvyššie majáky sveta: námorníkom zachraňujú životy dodnes

Z neznámych dôvodov a napriek nesúhlasu väčšiny členov kontrolnej komisie úrady stavbu majáka na mieste vybranom Dawsonom povolili. Nasledujúcich 40 rokov tak oficiálne slúžila na pomoc námorníkom.

Pravdou však bolo, že maják bol neviditeľný nielen zo severného vstupu do Jervisovho zálivu, ale ani z juhu. O absolútnej nefunkčnosti stavby svedčia aj dva tucty vrakov, ktoré spočívajú na dne zálivu.

V roku 1899 našťastie maják nahradila elektrická svetelná signalizácia na inom mieste. Naďalej však spôsoboval problémy najmä počas splnu, keď sa od jeho žltých pieskovcových múrov odrážal mesačný svit a lákal k sebe plavidlá. Krátko pod prelome storočí ho teda definitívne rozobrali, aby sa predišlo ďalším katastrofám.

Záhadné zmiznutie strážcov majáku Eilean Mòr

Maják na Myse svätého Juraja však nebol nešťastným miestom len pre lodné posádky, ale aj pre svojich správcov. Tragédie postihli každého, kto tu žil. Jeden správca sa utopil počas rybačky, ďalšieho zabil kôň kopnutím do hlavy. Najznámejším bol príbeh dvoch dcér správcu, ktoré sa hrali s nabitou zbraňou. Puška nešťastnou náhodou vystrelila a jedno z dievčat zomrelo. Možno práve vďaka svojej nezvyčajnej histórii sú ruiny majáka dodnes chránenou pamiatkou a môžete ich navštíviť.

DISKUSIA
8.11. 2018 17:00
Diskusia