Letný čas pre mnohých z nás znamená letné dovolenky. Dlhodobá stálica medzi dovolenkovými destináciami je u Slovákov napríklad Chorvátsko, kam sa v podstate zo všetkých kútov Slovenska dá dostať relatívne pohodlne autom.

Cestovanie na dovolenku autom prináša pre pasažierov vyšší stupeň komfortu v porovnaní s hromadnou dopravou, no vaše plne naložené auto si kombináciu dlhej vzdialenosti, veľkej záťaže, dopravných zápch a vysokých teplôt rozhodne neužíva. Faktory, ktoré posúvajú techniku blízko k jej hraniciam, môžu mať veľmi nepríjemné následky, ak má vaše auto neodhalený technický problém. Aké kroky je preto treba pred cestou spraviť, aby ste toto riziko minimalizovali?

Kolesá

Správny tlak v pneumatikách je dôležitý.
Správny tlak v pneumatikách je dôležitý.
Zdroj: autor

Dlhá vzdialenosť pri diaľničnej rýchlosti pri plne naloženom aute a vysokej vonkajšej teplote dá pneumatikám poriadne zabrať. Pri posudzovaní vhodného stavu pneumatiky sa neriadime legislatívnymi 1,6 milimetrami dezénu: pre pokoj na duši a vašu vlastnú bezpečnosť sa ako minimum odporúčajú minimálne 3 - 4 milimetre.

Okrem toho je veľmi dôležité upraviť tlak v pneumatikách podľa tabuľky, ktorá sa zväčša nachádza pri viečku nádrže. Pri kontrole tlaku nezabudnite zohľadniť aj očakávanú záťaž vozidla: pravdepodobne budete mať plný kufor batožiny, poprípade pasažierov na zadných sedadlách. Pneumatiky sa vám odvďačia nižšou hlučnosťou a spotrebou a stabilnejšími jazdnými vlastnosťami.

Anketa
Chystáte sa tento rok na dovolenku autom?
  • 84%
  • 16%

Pri kontrole pneumatík nezabudnite ani na rezervu. Ak sa vám navyše zdá, že na volante cítite jemné vibrácie, dajte si pre istotu vyvážiť všetky kolesá.