Letný čas pre mnohých z nás znamená letné dovolenky. Dlhodobá stálica medzi dovolenkovými destináciami je u Slovákov napríklad Chorvátsko, kam sa v podstate zo všetkých kútov Slovenska dá dostať relatívne pohodlne autom.
Cestovanie na dovolenku autom prináša pre pasažierov vyšší stupeň komfortu v porovnaní s hromadnou dopravou, no vaše plne naložené auto si kombináciu dlhej vzdialenosti, veľkej záťaže, dopravných zápch a vysokých teplôt rozhodne neužíva. Faktory, ktoré posúvajú techniku blízko k jej hraniciam, môžu mať veľmi nepríjemné následky, ak má vaše auto neodhalený technický problém. Aké kroky je preto treba pred cestou spraviť, aby ste toto riziko minimalizovali?
Kolesá
Dlhá vzdialenosť pri diaľničnej rýchlosti pri plne naloženom aute a vysokej vonkajšej teplote dá pneumatikám poriadne zabrať. Pri posudzovaní vhodného stavu pneumatiky sa neriadime legislatívnymi 1,6 milimetrami dezénu: pre pokoj na duši a vašu vlastnú bezpečnosť sa ako minimum odporúčajú minimálne 3 - 4 milimetre.
Okrem toho je veľmi dôležité upraviť tlak v pneumatikách podľa tabuľky, ktorá sa zväčša nachádza pri viečku nádrže. Pri kontrole tlaku nezabudnite zohľadniť aj očakávanú záťaž vozidla: pravdepodobne budete mať plný kufor batožiny, poprípade pasažierov na zadných sedadlách. Pneumatiky sa vám odvďačia nižšou hlučnosťou a spotrebou a stabilnejšími jazdnými vlastnosťami.
Pri kontrole pneumatík nezabudnite ani na rezervu. Ak sa vám navyše zdá, že na volante cítite jemné vibrácie, dajte si pre istotu vyvážiť všetky kolesá.