MENU
Menu

Techmag Hypotetické planéty, ktoré môžu existovať v našej slnečnej sústave

Pred niekoľkými storočiami ľudia za planéty mylne označovali aj asteroidy, objavili neexistujúce planéty a predpovedali existenciu niekoľkých ďalších planét. Niektoré z týchto predpovedí sa naplnili, napríklad Neptún takto objavili po predpovedaní jeho existencie. Mnohé ďalšie planéty však ostávajú hypotetické.

Hypotetické planéty, ktoré môžu existovať v našej slnečnej sústave
Vulkán
Vulkán sa údajne nachádza medzi Merkúrom a Slnkom. Jej existenciu navrhli pred niekoľkými storočiami, keď si astronómovia všimli, že Merkúr mení svoju obežnú dráhu s každým obehom okolo Slnka. V roku 1859 francúzsky astronóm Urbain-Jean-Joseph Le Verrier prišiel s teóriou, že dôvodom je gravitačná sila neobjavenej planéty, ktorú nazval Vulkán po rímskom bohovi kováčstva. Planéta nie je pozorovateľná, pretože je príliš blízko Slnka.

Nadšenie z hviezdy Trappist-1: prečo na jej planétach môže byť život?

O rok neskôr, amatérsky astronóm Edmond Modeste Lescarbault tvrdil, že si všimol malú čiernu bodku v blízkosti Slnka, ktorou mal byť práve Vulkán. Napriek nedostatku konkrétnych dôkazov astronómovia dlhé roky považovali Vulkán za prvú planétu slnečnej sústavy. V roku 1915 však Einsteinova teória relativity zničila tvrdenia o existencii planéty, keď vysvetlila príčinu odklonu obežnej dráhy Merkúra. Podľa Einsteina masívne objekty ako Slnko dokážu ohýbať čas a priestor. Orbitálna dráha Merkúra sa často menila, pretože planéta cestovala cez „skreslený časopriestor" spôsobený jeho blízkosťou k Slnku.

Tyche
Tyche vraj leží niekde v Oortovom mraku na okraji slnečnej sústavy. S hypotézou o jej existencii prišli v roku 1999 traja astrofyzici z Univerzity v Louisiane. Tyche by mal mať byť trojnásobne väčší a ťažší než Jupiter a obiehať okolo Slnka raz za 1,8 milióna rokov. Prítomnosť plynného obra by podľa astrofyzikov vysvetľovala existenciu dlhodobých komét, ktoré „žijú" viac ako 200 rokov, kým dokončia obežnú dráhu okolo Slnka.

5 planét, ktoré sa najviac podobajú na Zem. Nájdeme na nich život?

Predtým sa astronómovia domnievali, že dlhodobé kométy sa objavujú z náhodných miest v slnečnej sústave. Údajne však kométy pochádzajú z Oortovho oblaku a v dôsledku gravitačnej príťažlivosti Tyche sa pohybujú smerom k Slnku. V rokoch 2012 až 2014 NASA použila teleskop širokopásmového infračerveného prieskumu (WISE) na vyhľadanie planéty Tyche, no nič nenašli.

Theia
Dlhé roky sa vedci domnievali, že Zem a Mesiac vznikli po zrážke planéty Theia so Zemou. Kolízia spôsobila roztrieštenie Theie do vesmíru, pričom z jedného z fragmentov sa stal Mesiac. Po testoch zloženia hornín na Mesiaci však vedci zistili, že Zem a Mesiac sú z rovnakého materiálu. Podľa najnovšej teórie Theia pred 4,5 miliardami rokov narazila do Zeme, keď sa ešte len utvárala. Obe planéty sa „zmiešali" až vznikla Zem v súčasnej podobe. Fragment Zeme neskôr odpadol a stal sa z neho Mesiac.

Nibiru
Nibiru je ďalšia hypotetická planéta, o ktorej existencii NASA pochybuje, no konšpirační teoretici trvajú na tom, že je reálna. Jej existenciu prvýkrát spomenul americký záhadológ azerbajdžanskeho pôvodu Zecharia Sitchin. Vo svojej knihe z roku 1976 Dvanásta planéta tvrdí, že Nibiru obieha okolo Slnka každých 3 600 rokov. Poukázal na to, že starí Sumeri už tisícky rokov pred oficiálnym objavením poznali Urán a Neptún a z rovnakých zdrojov pochádza zmienka o planéte Nibiru, z ktorej lietali ich bohovia Anunnaki. Nibiru sa podľa predpovedí mala zraziť so Zemou v roku 2012, čo našťastie nevyšlo.

Tiamat
Sumeri tiež verili, že medzi Marsom a Jupiterom leží planéta s názvom Tiamat. Dnes sa o existencii hypotetickej planéty diskutuje. Napríklad Tom van Flandern vo svojej knihe Temná hmota, chýbajúce planéty a nové kométy tvrdí, že k zničeniu planéty došlo pred 65 miliónmi rokov a stal sa z nej pás asteroidov.

Život na iných planétach: prečo ho nevieme nájsť?

Podľa Zecharia Sitchina planéta Tiamat zmenila obežnú dráhu a stala sa z nej Zem. Došlo k tomu po zrážke s hypotetickou planétou menom Marduk a jej troma mesiacmi. Sitchin tvrdí, že kolízia spôsobila vznik novej planéty, ktorá sa rozpadla na polovicu. Dva kúsky sa priblížili k Slnku a stali sa z nich Zem a Mesiac, zo zvyšných je pás asteroidov.

DISKUSIA
19.4. 2019 17:00
Diskusia