V austrálskom štáte Nový Južný Wales sa nachádza vrch, ktorý je bohatým ložiskom uhlia. Ťažiť sa tu však nedá. 30 metrov pod povrchom totiž horí, a to už tisíce rokov. Aborigéni majú pre horu pomenovanie Wingen, čo v ich jazyku znamená „oheň“. V zimných mesiacoch sa sem dokonca kedysi sťahovali a využívali sálajúce teplo na varenie a ohrev príbytkov. Verili, že vrch podpálil domorodec na výstrahu ostatným, keď ho diabol unášal do svojej podzemnej skrýše. Európania si zasa spočiatku mysleli, že ide o sopku, až kým ich v roku 1829 nevyviedol z omylu geologický prieskum.

Požiare ložísk uhlia sú pomerne bežným javom a na svete sa ich vyskytujú tisíce. Napríklad len v americkom štáte Pensylvánia ich je lokalizovaných 45, v indickom regióne Jharia zatiaľ našli vyše 70. Obrovským problémom sú aj v Číne, kde takto ročne zhorí asi desať miliónov ton uhlia. Najhoršie odhady pritom hovoria, že je to až 20-krát viac. Navyše výrazne znižujú kvalitu ovzdušia a prispievajú k nárastu skleníkových plynov v atmosfére.

Požiar v Novom Južnom Walese je dôkazom, že oheň môže pod zemou horieť aj tisíce rokov. Máme dokonca dôkazy, že takéto požiare sa vyskytovali už pred stovkami tisíc rokov a vznikali bez ľudského pričinenia. Niektoré druhy uhlia sa napríklad vznietia pri kontakte s kyslíkom už za teploty 40 stupňov Celzia. Keď sa oheň rozhorí, teplota rapídne stúpne a spúšťa sa dominový efekt. Takýto požiar nepotrebuje veľa kyslíka a dokáže trvať skutočne dlho.

Navyše ho ťažko uhasiť. Geológovia tvrdia, že ide o mimoriadne frustrujúcu činnosť, pretože akonáhle jeden zlikvidujete, o sto metrov ďalej môže vzniknúť iný. Mnohé vlády snahu o uhasenie podzemných požiarov preto celkom vzdali.

Horiace zásoby uhlia vplývajú aj na svoje bezprostredné okolie. Napríklad na jednom mieste v Nemecku prežíva hmyz a pavúky aj v zime, pretože v zemi je teplo. Austrálsky požiar pre zmenu zlikvidoval všetku vegetáciu, ale na okraji, kde je teplota pôdy príjemná, sa stromom a kríkom mimoriadne darí.

Existuje tu dokonca aj náučný chodník, ktorý umožňuje turistom pozrieť sa na horiacu horu celkom zblízka. Neodporúča sa však z neho schádzať. A nie preto, že by človeka mohol uniesť diabol.