MENU
Menu
Vojna.

Zaujímavosti Hollywoodske výmysly: V čom vám filmári klamú o vojne?

Ľudská história je plná bitiek a vojen, ale priemerný človek má len chabú predstavu o tom, aká je vojna naozaj. Naše predstavy výrazne ovplyvňuje popkultúra, najmä filmy. Ľudia, ktorí ich robia sa pravdepodobne nikdy nezúčastnili na skutočnom boji, takže si väčšinou len vymýšľajú.

Klamlivé zobrazovanie závažných tém, akou vojna určite je, však so sebou prináša množstvo nevýhod. Väčšina z nás rastie s mylnou predstavou, pretože autori filmov píšu hlavne o chlapíkoch, ktorí strieľajú z dvoch zbraní naraz, a nie o zápachu fekálií, ktorý sa vznáša nad bojiskom.

Takmer nikto nepoužíva automatickú paľbu
Filmy preháňajú účinky zbraní, aby scény vyzerali na obrazovke pôsobivejšie. Napríklad taký granát – sotva viditeľný šrapnel, ktorý spôsobí ochrnutie, nie je na plátne taký pôsobivý ako výbuch, pri ktorom lietajú povetrím ľudia. Obzvlášť výrazný rozdiel medzi skutočnou a filmovou vojnou je „automatická paľba“ útočných pušiek. Hoci vojenské pušky disponujú automatickým nepretržitým režimom streľby, pri skutočných bitkách ho takmer nikto nepoužíva. Dôvodom sú nielen vysoké náklady na strelivo, ale i to, že vzdialenosti v skutočnej bitke sú jednoducho priveľké na to, aby bola automatická paľba efektívna. Navyše tieto zbrane sú zvyčajne ťažšie, preto ich treba upevniť na dvojnožku.

Nemôžete strieľať z pušky od pása
Mnoho vojnových filmov zobrazuje hrdinov, ktorí ako poslednú možnosť zdvihnú jednou rukou zbraň a od pása doslova kosia protivníkov. Typickým príkladom je Rambo. Dôvod, prečo to nie je možné je ten, že zbrane sú veľmi ťažké a je náročné s nimi chodiť, nieto s nimi aj strieľať. Vo filmoch „vojaci“ takto napríklad pália aj z AK-47. V realite je nesmierne nebezpečné strieľať z nej mimo základného postoja, pretože spätný náraz by vojakovi znemožnil opakovanú streľbu. Okrem toho streľba od pása nie je súčasťou žiadnej odbornej prípravy a môžete ju vidieť skutočne iba v Hollywoode.

Nekonečné množstvo munície
Všimli ste si, že vo vojnovom filme má vojak k dispozícii takmer nekonečné množstvo streliva? Jasné, že film musí ohúriť, ale rozdiel v porovnaní s realitou je aj v tomto obrovský. Obmedzené množstvo munície je nevyhnutnou súčasťou vojenských taktík, čo platí najmä dnes, keď k vojnám dochádza v zámorských a pohraničných oblastiach. V skutočnej bitke väčšinu práce urobí delostrelectvo a veľké zbrane s výbušninami. Neustála paľba by tiež veľmi rýchlo prehriala zbrane, čo je ďalšia vec, na ktorú musia vojaci v skutočných bitkách myslieť.

Vojaci nevrhajú nože
Obávané vrhy nožom existujú v cirkuse, nie v reálnej vojne. Ťažko povedať, komu napadlo ako prvému, že urobí z noža vo vojnovom filme jednu z hlavných zbraní. Vo filmoch vidíte ako vojak jediným hodom zabije nepriateľa, no v skutočnosti by nôž musel preraziť niekoľko vrstiev oblečenia a čepeľ by musela byť poriadne ostrá, aby prepichla mäso a kosť.

Nemôžete len strieľať
Začiatok bitky v realite je koordinovaná a pripravená záležitosť. To, že veliteľ vydá rozkaz strieľať a vojaci jednoducho strieľajú, je možné asi iba v Hollywoode. V skutočnosti existujú konkrétne písomné pravidlá týkajúce sa toho, čo môžete alebo nemôžete urobiť. Každá vojna má vlastné pravidlá nasadenia a tie sa menia v závislosti od cieľov. Jedným z nich je, že napríklad generáli musia mať súdne príkazy, aby sa vojsko presunulo na určité územie, čo môže trvať aj hodiny.

Väčšina vojakov nikoho nezastrelila, ak vôbec niekedy strieľala
Vojnu vo filmoch zobrazujú ako vec rivality medzi dvoma stranami, na ktorej sa každý osobne podieľa. Vojaci sa musia snažiť zabiť nepriateľa, a to isté musia očakávať. V skutočnosti väčšina vojakov ani nevystrelí, pokiaľ nie je prítomný vyšší dôstojník. Podľa jedného historika jeden z troch vojakov vo Vietname nikdy nevystrelil zo zbrane. V priemernej bitke v druhej svetovej vojne strieľalo iba okolo 15 až 20 percent vojakov na spojeneckej strane.