MENU
Menu

Techmag Hitlerova Katedrála svetla: Ambiciózny projekt nacistov, ktorý sa vydaril

Nemecká strana NSDAP každoročne organizovala v Norimbergu obrovské zhromaždenia. Išlo o jeden z najsilnejších nástrojov štátnej propagandy, ktorý mal nielen Nemecom, ale celému svetu ukázať silu národného socializmu. Korunou týchto podujatí bola takzvaná Katedrála svetla.

Hitlerova Katedrála svetla: Ambiciózny projekt nacistov, ktorý sa vydaril
Keď sa Adolf Hitler v roku 1933 stal ríšskym kancelárom, rozhodol, že zhromaždenia v Norimbergu majú byť ešte extravagantnejšie než doteraz. Nechal si teda zavolať svojho dvorného architekta Alberta Speera, ktorému zveril vybudovanie veľkého štadióna.

Bizarné plány: Čo by sa dialo, ak by Hitler vyhral vojnu?

Dovtedy sa na ploche až desať kilometrov štvorcových schádzali stovky tisíc priaznivcov strany. Budovy v Norimergu zdobili vlajky s hákovými krížmi a ulicami pochodovali vojaci s fakľami. Hitler a ďalší nacistickí pohlavári prednášali plamenné prejavy a súčasťou podujatí boli samozrejme aj ohňostroje.

Nacisti v USA: Poznáme miesta, kde spriadali tajné plány

Do konania tohoročného zhromaždenia už síce štadión nebolo možné dokončiť, Speer však bol vynaliezavý človek s obrovskými zdrojmi. Ako náhradu vymyslel katedrálu, nie však z betónu, ale zo svetelných lúčov. Od Luftwaffe si požičal 152 protilietadlových reflektorov a nechal ich rozostaviť v 12-metrových rozstupoch.

Hitlerova Katedrála svetla: Ambiciózny projekt nacistov, ktorý sa vydaril
Foto: Denis Apel/Wikimedia
Pátracie reflektory, ktoré Speer využil, boli mimoriadne výkonné. Mali priemer asi 1,5 metra a svietivosť 990 miliónov kandel. To stačilo, aby dokázali osvietiť nepriateľské lietadlo vo výške päť kilometrov a vzdialené až osem kilometrov.

Nacistickí vojnoví zločinci, ktorí unikli trestu

Tých 152 reflektorov, ktoré si architekt požičal, tvorilo v podstate celý svetelný arzenál Nemecka. Veliteľ Luftwaffe Hermann Göring namietal, že ide o mrhanie zdrojmi, Hitler mal však iný názor. Tvrdil, že to skôr nepriateľov presvedčí o tom, že disponujú podstatne viac reflektormi, než naozaj majú.

Keď sa v noci namierili do neba a rozsvietili, obkolesil účastníkov zhromaždenia ohromný kruh svetelných stĺpov viditeľný zo vzdialenosti desiatok kilometrov. Speer tento efekt popísal ako „pobyt v rozľahlej miestnosti, kde lúče slúžili ako oporné stĺpy".

Katedrála svetla sa dodnes považuje za jeden z najvýznamnejších Speerovych projektov. Súčasťou zhromaždení v Norimbergu bola až do roku 1938. V nasledujúcom roku podujatie na poslednú chvíľu zrušili, keďže Hitlerove vojská práve vpadli do Poľska. Iróniou je, že akcia sa toho roku mala volať Zhromaždením mieru.

Ďalšie fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
5.10. 2017 19:00
Diskusia