MENU
Menu

Techmag Gigantické auto: Šialený pokus o úspech, ktorý nevyšiel

Len málo spoločností dokázalo prežiť veľký prepad burzy v roku 1929 a následnú ekonomickú krízu. Jednu z najtvrdších rán dostal automobilový priemysel. Ťažko predávať autá ľuďom, ktorí nemajú prácu. Vznikali však aj veľkolepé projekty, a jedným z nich bol gigantický Studebaker President.

Gigantické auto: Šialený pokus o úspech, ktorý nevyšiel

Firma Studebaker zažívala pred krízou obdobie rozkvetu. Jej autá išli na odbyt ako teplé rožky, v troch továrňach vznikalo 180-tisíc vozidiel ročne. Keď ale prišiel prepad burzy, firma začala prepúšťať a obmedzila produkciu, keďže dopyt po autách rapídne klesol. Studebaker ledva prežil kritické 30. roky, predseda predstavenstva spoločnosti spáchal samovraždu. Zlé rozhodnutia v 40. rokoch a konkurencia v podobe Fordu a General Motors napokon viedla k zániku firmy.

Peklo pre motoristov: Jediná križovatka, kde sa stratí aj GPS

Studebaker sa uprostred týchto problémov rozhodol prekvapiť automobilový svet husárskym kúskom. Vyrobil obrovskú repliku modelu President.

VIDEO: Ako vyzerá pneumatika Formuly zvnútra? Chlapík sa do nej pozrel

President bol jedným z prémiových modelov firmy. Vyrábal sa od roku 1926, mal šesťvalec s modelom 5,8 litra (neskôr len 5,1 litra) s výkonom 122 koní a vydobyl si niekoľko rýchlostných rekordov. Disponoval dokonca moderným vzduchovým, olejovým a palivovým filtrom či tlmičmi Lanchester.

Zlyhania GPS, ktoré skončili tragickými úmrtiami

V roku 1931 dalo vedenie firmy pokyn na vyrobenie obrovskej drevenej repliky Presidenta s tým, že sa tak podarí posilniť jeho predaj. Napodobenina bola 2,5-krát väčšia ako bežne dostupný President. Na dĺžku merala vyše 13 metrov a bola 4,5 metra vysoká. Napriek tomu, že ju vyrobili s pomerne ľahkého jedľového dreva, vážila 5,5 tony. Pneumatiky mali priemer 210 centimetrov.

Gigantické auto: Šialený pokus o úspech, ktorý nevyšiel

Obrovské auto vystavili pred hlavnou bránou domovskej továrne Studebakeru v meste South Bend v Indiane. Replika si vyslúžila obrovskú pozornosť a fascinovala nielen domácich, ale aj turistov. Predaj modelu President však nijak zvlášť neposilnila. Nik sa navyše nezamyslel nad tým, čo s replikou urobí zima či dážď. Niet divu, že vydržala len do roku 1936, keď sa ju firma rozhodla spáliť. Už totiž ničím nepripomínala hrdé auto, ale svojím stavom skôr reprezentovala chátrajúceho výrobcu áut.

DISKUSIA
15.8. 2019 19:00
Diskusia