Dávno pred Galileim a Kopernikom žil v Číne brilantný astronóm Čang Cheng. Už v roku 132 predstavil cisárskemu dvoru dynastie Han vynález, o akom v tom čase nik nechyroval: seizmoskop.

Geniálny vynález upozorňoval na zemetrasenia, vznikol už pred 1800 rokmi
Foto: Wiki/Kowloonese
Seizmoskop je prístroj, ktorý sa využíva na signalizáciu zemetrasení. Nemýľte si ho so seizmometrom (vyhodnocovanie seizmogramov) či seizmografom (meria a zaznamenáva otrasy). Seizmoskop je v podstate akékoľvek zariadenie, ktoré dokáže zaznamenať i ten najjemnejší otras zeme. Určite existovalo aj predtým, než s ním prišiel Čang Cheng, ale jeho prístroj robila unikátnym citlivosť. Chengov seizmoskop bol nielen mimoriadne citlivý, ale dokonca dokázal určiť smer, z ktorého sa šíria otrasy.

Najsilnejšie zemetrasenie v dejinách: zabíjalo na vzdialenosť tisícok kilometrov

Chengov seizmoskop pripomínal veľký krčah na víno, bol vyrobený z bronzu a meral na výšku takmer dva metre. Zdobilo ho osem dračích hláv umiestnených do štyroch hlavných a štyroch vedľajších svetových strán. Pod dračími hlavami boli pre zmenu žaby s otvorenými ústami. Čo presne sa nachádzalo vnútri nádoby nevieme, zrejme však išlo o nejaký kyvadlový mechanizmus.

VIDEO: Podzemná jadrová explózia: má silu ako zemetrasenie

Keď prišlo zemetrasenie, kyvadlo sa začalo hýbať a vyťuklo z dračích úst kovovú guličku, ktorá sa skotúľala do úst žaby. Smer, z ktorého gulička vyšla, indikoval, odkiaľ sa šíria otrasy.

Geniálny vynález upozorňoval na zemetrasenia, vznikol už pred 1800 rokmi
Cheng sa najprv stretol so skepticizmom a posmechom, keď však o rok neskôr z dračích kovová guľka, začali sa o jeho zariadenie zaujímať kráľovi radcovia. Najprv tvrdili, že seizmoskop je chybný, veď v meste nik otrasy necítil. O pár dní neskôr však dorazil posol so správami o zemetrasení, ktoré poničilo dediny vzdialené stovky kilometrov. A Cheng sa dočkal uznania.

Najsmrtiacejšie prírodné katastrofy, ktoré zabili stovky tisíc ľudí

Po Chengov smrti vraj v nasledujúcich storočiach čínski vedci dokázali vyrábať vlastné seizmoskopy na základe toho pôvodného, ale žiaden z nich sa nezachoval. V 19. a 20. storočí prebiehali pokusy o vyrobenie funkčnej repliky, ale márne. Až v roku 2005 sa to podarilo skupinke seizmológov a archeológov z Čínskej akadémie vied. Použili práve kyvadlový mechanizmus a dokázali tak, že Chengov vynález naozaj fungoval už pred vyše 1800 rokmi.