Japonské verejné toalety sú synonymom vysokého hygienického štandardu. Existuje dokonca spolok ľudí s názvom Benjyo Soujer, ktorého členovia sa každú nedeľu schádzajú a dobrovoľne čistia verejné toalety v Tokiu. Dokonca aj v krajine vychádzajúceho slnka ale existujú ľudia, ktorí sa boja vkročiť do tmavých a zapáchajúcich záchodov. Čo ak by ale videli, čo sa nachádza vnútri, ešte predtým, než vojdú dnu?

Začiatkom roka 2020 spustila nezisková organizácia Nippon Foundation takzvaný Tokyo Toilet Project. Zámerom bolo vyliečiť ľudí z fóbie z verejných záchodov. A tak sa zišlo 16 architektov, ktorí dali dokopy návrhy na rekonštrukciu verejných záchodov v štvrti Šibuja, jednej z najrušnejších oblastí v Tokiu.

Najväčší ohlas zaznamenal projekt, ktorý búra hlavnú zásadu ohľadom vlastností záchodov: potrebu súkromia. Toalety majú totiž priehľadné steny i dvere a každý vidí dnu. Človek sa tak môže pozrieť, či vnútri nenájde neželané prekvapenie hoci aj v podobe pamiatky po tom, kto navštívil záchod pred ním. Zároveň sa tým rieši aj situácia tých, ktorí sa na verejných toaletách necítili bezpečne, pretože nevedeli, kto môže čakať vnútri.

Toalety.
Zdroj: The Tokyo Toilet Project

A čo súkromie? Nik predsa nechce vykonávať potrebu a byť na očiach všetkým okoloidúcim. Tu do hry vstupuje smartglass, teda „múdre sklo“. Keď sa dvere zamknú, uzavrie sa elektrický obvod a priehľadné sklá sa vďaka tomu zmenia na mliečne.

Čo poviete, ujal by sa podobný nápad aj na Slovensku? Dajte nám vedieť v komentároch. Len pripomenieme, že podobné toalety už existovali v roku 2014 v japonskom meste Oita. Fungovali však na princípe pohybových senzorov, a to bol problém. Keď totiž 35 sekúnd nedetekovali žiaden pohyb, z mliečnych stien spravili opäť priehľadné. No a pri hraní sa na mobile človek ľahko vydrží 35 sekúnd bez pohybu.