Ľudia zdokonaľujú zbrane od čias, kedy niekto prvýkrát použil kameň, aby druhému rozbil lebku. Od tých čias sa podoba zbraní zmenila, sú zložitejšie a smrtonosnejšie. No tie, ktoré prídu v blízkej budúcnosti, sú naozaj poriadne „vymakané".

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Vraždiace roboty

Obloha už nie je jediným miestom pre bezpilotnú dopravu. MAARS je malé, plne vyzbrojené pásové vozidlo, ktoré má detektory pohybu, kamery na denné a nočné videnie, systém detekcie požiaru a mnoho ďalších zariadení, ktoré z neho robia doslova vraždiaci robot.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Podobne ako MAARS, aj Čierny rytier sa správa ako malý tank. Ide o malé univerzálne obrnené vozidlo schopné pracovať rovnakým spôsobom ako klasický tank, ale bez ľudskej posádky na palube, čo mu umožňuje väčšiu manévrovateľnosť bez rizika straty na životoch.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Zdroj: Lee Hutchinson
Inteligentné pušky

Mile Maker je inteligentná puška vybavená počítačovým systémom, ktorý dokáže zaručiť presný zásah guľky. Meria rýchlosť vetra, teplotu a ďalšie atmosférické údaje, vypočíta presnú polohu cieľa, hoci ho snajper nevidí zreteľne. Puška umožňuje nevycvičenému strelcovi zasiahnuť až 70 percent cieľov na vzdialenosť až jedného kilometra, čo je úžasný výkon pre akéhokoľvek strelca. Zbraň sa dá pripojiť k bezdrôtovému zariadeniu, ktoré podporuje video, takže pomocný personál a velitelia môžu vidieť to, čo „vidí" samotná puška.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Laserový zbraňový systém (LaWS)

Tento nový systém laserových zbraní je schopný s absolútnou presnosťou zasiahnuť rakety, drony, bezpilotné lietadlá a dokážu dokonca potopiť plaviace sa lode. LaWS je laser s výkonom 30 kilowattow, ktorý nedávno inštalovali na palube výsadkovej lode USS Ponce v Perzskom zálive, aby otestovali jeho účinnosť na vode. Návrhári zbraňového systému sa nádejajú, že keď sa táto technológia zdokonalí, nahradí množstvo zastaraných zbraní. Navyše ide o lacné zbrane, pretože cena jedného výstrelu je len 60 centov.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Laser s voľnými elektrónmi (FEL)

Kým americké námorníctvo sa usilovne snaží zaviesť do praxe LaWS, výskumníci v Jeffersonových laboratóriách vo Virgínii pracujú na ešte dokonalejšej zbrani. Projekt FEL si kladie za cieľ vytvoriť nový typ riadenej energetickej zbrane, ktorá bude vysielať lúč so silou jeden megawatt. Lúč smrti pracuje na viacerých vlnových dĺžkach za súčasného „vstrekovania" voľných elektrónov do lúča, čo umožňuje extrémne silný výbuch. Výskumný tím nedávno dosiahol míľnik 500 kilowattow, takže vyrobiť zbraň megawattovej triedy je len otázkou času.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Oslepujúca puška (PHASR)

Výhodou pušky PHASR je, že nelikviduje cieľ, ale iba ho omráči. Dokáže spacifikovať nepriateľa tým, že obmedzí jeho schopnosť vidieť vďaka dvom laserovým lúčom s odlišnou vlnovou dĺžkou. Lúč oslní cieľ, ktorý dočasne oslepne. PHASR obsahuje aj druhý laser, ktorý funguje ako diaľkomer, takže obsluha môže zasiahnuť blízky aj vzdialený cieľ bez ohrozenia vlastného zraku.

Futuristické zbrane, ktoré vstupujú na bojiská
Odstredivá zbraň

Odstredivá zbraň je novým typom strelnej zbrane na bojisku, ktorá má za cieľ nahradiť napríklad tradičné guľomety namontované na pásových vozidlách. Funguje totiž bez spätného nárazu a funguje tak, že je súčasťou točiaceho sa disku pri veľmi vysokých rýchlostiach, čím prepožičiava svoju kinetickú energiu samotným vystreleným guľkám. Je schopná paľby až 120-tisíc rán za minútu.