MENU
Menu

Techmag Futuristické vojenské technológie, ktoré už existujú

Kam dávajú štáty najviac peňazí? Do zdravotníctva, školstva, alebo do ekológie? Kdeže! Najviac peňazí pumpujú do armády a vývoja nových zbraní. Takmer všetky najväčšie krajiny sveta dnes tvrdo pracujú na vývoji zbraní, ktoré by ľudstvo dokázali zlikvidovať do pár dní. Aký je len človek hlúpy, keď vlastne najviac investuje do sebadeštrukcie.

Futuristické vojenské technológie, ktoré už existujú
Mikrovlnné delo
Myšlienka supersilnej zbrane, ktorá by uvoľnila také množstvo elektromagnetického žiarenia, ktoré by odstavilo a znehodnotilo všetku elektroniku v určitej oblasti, už v sci-fi filmoch existuje dlho. S takou zbraňou by armáda získala neuveriteľnú výhodu v akejkoľvek vojne. Mnohé krajiny preto pracujú na projektoch, ktoré ich k tomuto cieľu priblížia. Podľa tajných informácií americké vzdušné sily takouto zbraňou už disponujú. Volá sa CHAMP a počas testovania dokázala „vypnúť" elektroniku siedmich samostatných budov v Utahu. Ide o mikrovlnnú zbraň, ktorá môže zlikvidovať elektronické systémy v budovách alebo v lietadlách.

FAKTY X: Desivá minulosť ostrova Gruinard: Pokusy mali zabiť milióny ľudí

Hypersonické rakety
Hypersonické zbrane potichu odštartovali nové kolo pretekov v zbrojení. Ide o zbrane, ktoré do desiatich rokov zmenia podobu vojen i sveta ako takého. Hypersonické rakety lietajú rýchlosťou vyše päť až 25-tisíc kilometrov za hodinu, pričom dnešné protiraketové systémy sú proti nim absolútne bezmocné. Kombinujú v sebe rýchlosť balistických a presnosť riadených striel. Hypersonické rakety kĺžu po hornom okraji atmosféry a ich cieľ je možné utajiť do posledných sekúnd. Pred cieľom môžu ďalej manévrovať, aby sa vyhli akejkoľvek obrane. Môžu byť aj nosičom jadrových a konvenčných hlavíc. Hypersonické rakety dnes testujú v USA, Rusku a Číne, na technológii pracujú tiež Austrália, Francúzsko a India.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku

Bojový oblek novej generácie
Rusko pracuje na tretej generácii bojového obleku Ratnik-3, ktorého výsledkom má byť ruský vojak budúcnosti. Oblek umožní zvýšiť celkový výkon vojaka v najťažších misiách. Bude o 30 percent ľahší a má ho nosiť pechota, operátori granátometov, guľometov a prieskumníci. Ratnik-3 pozostáva z piatich integrovaných systémov, ktoré zahŕňajú podporu vojakovho života, velenie a komunikáciu alebo subsystémy šetriace energiu. Bojový oblek môžu vojaci nosiť 24 hodín denne za každého počasia a podmienok. Ratnik-3 pozostáva celkovo z 59 bojových položiek, zbraní či doplnkov, obsahuje aj raketomet, útočné pušky a nôž.

Vidieť cez steny
Časy, keď vojaci bojovali na poliach, lúkach či iných otvorených priestranstvách, sú dávno preč. Dnešné vojny sú do značnej miery „mestské" s cieľom zabiť čo najviac civilistov. Preto sú aj zbrane čoraz sofistikovanejšie. Medzi najnovšie požiadavky armád patrí vývoj zbraní, ktoré umožnia vidieť cez stenu. Česká firma predstavila unikátny radar, ktorý to naozaj dokáže. Ide o radar, ktorý zachytí aj najmenší pohyb tela, napríklad spôsobený dýchaním. V mieri môže prístroj slúžiť pri pátraní po rukojemníkoch alebo pri záchranných akciách po živelných pohromách. Iné výskumy ponúkajú technológiu, ktorá používa Wi-Fi, aby zviditeľnila osobu pohybujúcu sa za múrom.

Konšpiračné teórie o nacistoch: Mohli byť skutočne pravdivé?

Neviditeľný plášť
Schopnosť stať sa neviditeľným by bola pre armádu hotovým pokladom. Hoci to znie ako z rozprávky, realita výroby plášťa nie je taká vzdialená. Kanadská spoločnosť Hyperstealth Biotechnology Corporation už úspešne vyrobila tkaninu, ktorá zabezpečí vojakom neviditeľnosť. Odev nepotrebuje žiadne baterky, zrkadlá ani kamery - trik spočíva v látke, ktorá využíva techniku „ohýbania svetla" tak, aby sa obrazy zozadu premiestnili dopredu. A tým pádom vzniká ilúzia neviditeľnosti. Nový vynález vraj pomýli aj zariadenia nočného videnia a kým do skrytého človeka fyzicky nenarazíte, nemáte šancu ho objaviť. Aspoň podľa toho, čo tvrdí výrobca. O látku sa už vraj zaujíma aj americká a kanadská armáda.

DISKUSIA
21.6. 2019 17:00
Diskusia