3D tlač orgánov
3D tlač spôsobila revolúciu vo výrobnom priemysle, keď umožnila jednoduché vytváranie komplikovaných produktov. Jej potenciál je však oveľa väčší. Vedci ju už teraz využívajú na vytvorenie živého tkaniva, vrátane orgánov. Proces 3D tlače orgánov, známy ako biotlač, zahŕňa použitie bioatramentu zo živých buniek a hydrogélovej matrice. Tlačiareň vytvorí „lešenie“ pomocou hydrogélovej matrice a potom pridá živé bunky, ktoré vytvorenia požadovaný orgán. Pokrok v technológii biotlače umožní „vyrobiť“ zložitejšie orgány, ako sú srdce a pečeň, ktoré by potenciálne mohli zachrániť množstvo životov. Pacienti, ktorí potrebujú transplantáciu, už nebudú musieť čakať na vhodného darcu, čím klesne počet úmrtí. Implementácia technológie biotlače je ešte niekoľko rokov vzdialená, ale výskum a vývoj stále prebieha, takže by sme v nasledujúcom desaťročí mohli využívať 3D tlačené orgány pri lekárskych procedúrach. Technológia 3D tlače má potenciál úplne zmeniť oblasť medicíny a zároveň zachrániť nespočetné množstvo životov.
Kvantová výpočtová technika
Ide o nový typ výpočtovej technológie, ktorá využíva silu kvantovej mechaniky na vykonávanie výpočtov neuveriteľne rýchlou rýchlosťou. Na rozdiel od klasických počítačov, ktoré používajú bity, kvantové počítače používajú kvantové bity alebo qubity, ktoré môžu existovať súčasne ako 0 a 1, čo umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie výpočty. Sľubné využitie kvantových počítačov vedci očakávajú v oblasti kryptografie. Kvantové počítače dokážu faktorizovať veľké čísla rýchlejšie ako klasické počítače, čo by znamenalo, že mnohé zo súčasných metód šifrovania budú zastarané. Výrazne by to ovplyvnilo kybernetickú bezpečnosť, pretože by nebol problém prelomiť aj tie najbezpečnejšie systémy. Kvantová výpočtová technika má potenciál spôsobiť revolúciu v oblastiach, ako je výskum liekov a materiálová veda. So schopnosťou simulovať zložité molekuly a materiály by výskumníci dokázali objaviť nové lieky a materiály rýchlejšie, ako v súčasnosti. Aj keď je kvantová výpočtová technika stále v ranom štádiu, došlo k významnému pokroku. Veľké technologické spoločnosti ako IBM a Google investujú veľké prostriedky do výskumu kvantových počítačov, pričom predpokladajú, že prvé praktické kvantové počítače by mohli byť dostupné v priebehu nasledujúcich rokov.
Vesmírna turistika
Vesmírna turistika je zatiaľ znakom bohatstva, ale nemusí trvať dlho a toto dobrodružstvo si bude môcť dopriať ktokoľvek. Rýchlo rastúci priemysel umožňuje jednotlivcom cestovať do vesmíru za účelom oddychu a objavovania. Kým vesmírny turizmus je témou diskusií už desaťročia, nedávny technologický pokrok ho urobil dostupnejším. SpaceX je jedným z najvýznamnejších hráčov v odvetví vesmírneho turizmu, ktorý vypustil súkromných občanov do vesmíru na svojej kozmickej lodi Crew Dragon. Prvá civilná misia, Inspiration4, prebehla koncom roka 2021. Ďalšou spoločnosťou zaoberajúcou sa vesmírnym turizmom je Blue Origin, ktorý plánuje vyviezť pasažierov na suborbitálny let na hranicu vesmíru. Spoločnosť už vykonala niekoľko úspešných testovacích letov so svojou kozmickou loďou New Shepard a čoskoro plánuje ponúkať komerčné lety. Vplyv vesmírnej turistiky by mohol byť významný nielen z hľadiska ekonomických výhod, ale aj inšpirácie budúcich generácií k objavovaniu vesmíru. Keď bude viac ľudí cestovať do vesmíru, mohlo by to viesť k zvýšenému záujmu o prieskum vesmíru a potenciálne aj kolonizáciu iných planét.
Samoriadiace autá
Tzv. autonómne vozidlá sú typom vozidiel, ktoré fungujú bez ľudského vodiča. Namiesto neho používajú senzory, kamery a ďalšie technológie na detekciu prekážok a navigáciu na ceste. Jednou z hlavných výhod autonómnych áut je ich potenciál znížiť počet nehôd spôsobených ľudskou chybou. S pokročilými bezpečnostnými prvkami a schopnosťou komunikovať s ostatnými vozidlami na ceste môžu samoriadiace autá výrazne zlepšiť bezpečnosť na cestách. Hoci stále prebieha ich testovanie, mnohé spoločnosti do tejto technológie výrazne investujú. Výrobcovia automobilov ako Tesla, Ford a GM vyvíjajú autonómne autá, rovnako tak technologické spoločnosti Google a Uber. Aj keď stále nie je jasné, kedy budú autá široko dostupné verejnosti, technológia rýchlo napreduje a v najbližších rokoch pravdepodobne uvidíme na cestách viac autonómnych vozidiel.
Rozšírená realita
Rozšírená realita (AR) je technológia, ktorá prekrýva digitálne informácie a grafiku v reálnom svete. Dá sa to dosiahnuť prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo iného zariadenia s nainštalovanou aplikáciou. Je to jedna z najbežnejších aplikácií v hernom priemysle, kde slúži na vytváranie fantastických zážitkov, ktoré spájajú digitálny a fyzický svet. Napríklad Pokemon Go využíva AR, aby umožnil hráčom chytať Pokémonov v reálnych lokalitách. AR má tiež mnoho praktické využitie v oblasti vzdelávania, zdravotníctva či maloobchodu. Vo vzdelávaní napríklad poslúži na vytváranie interaktívnych vzdelávacích skúseností, v zdravotníctve pri simulácii operácií a iných lekárskych procedúr, v maloobchode v podobe virtuálnej skúšobnej skúsenosti umožní zákazníkom, aby videli, ako na nich bude vyzerať oblečenie alebo mejkap.
Druhú časť článku vám prinesieme vo štvrtok 25. mája 2023.