MENU
Menu

Techmag Funkčný padák nevymyslel Štefan Banič, skákali s ním oveľa skôr

Deti sa v školách učia, že vynálezcom padáka bol Štefan Banič, to však nie je tak celkom pravda. Už pred ním sa mnohí pokúšali spomaliť pád človeka z výšky. A ako prvý to 26. decembra 1783 demonštroval istý Louis-Sébastien Lenormand. Za štartovací bod si nezvolil nič nižšie ako strechu veže observatória vo francúzskom Montpellieri.

Funkčný padák nevymyslel Štefan Banič, skákali s ním oveľa skôr
Observatórium sa nachádzalo veži menom Tour de la Babotte. Išlo o jednu z dvoch veží, ktoré v Montpellieri ostali po zničení mestských hradieb. S výškou 26 metrov išlo o jednu z najvyšších budov, na ktoré sa dalo v meste vyliezť, a zväčša slúžila na pozorovanie rôznych nebeských javov. Nie však 26. decembra 1783. Dav sa pod vežou zhromaždil, aby sledoval muža, ktorého jedni považovali za odvážlivca a iní za šialenca.

Legendárne Monopoly majú tajomstvá, vznikli inak, než si myslíte

Louis-Sébastien Lenormand bol synom výrobcu hodiniek a chystal sa predviesť niečo, čo nik pred ním neskúsil. Vymyslel vraj zariadenie, ktoré umožňovalo skákať ľuďom z horiacich budov a pristáť na zemi bez zranenia. Išlo vlastne o dva veľké dáždniky pripevnené k drevenému rámu.

Lenormand nebol blázon (aspoň nie úplný) a predtým absolvoval viacero skokov s menšej výšky. Nehodlal sa pred davom zosmiešniť ani zabiť. A na rozdiel od moderných kozmetických firiem, ktoré tvrdia, že prípravky netestujú na zvieratách, sa on podobných praktík neštítil. Ktovie, či všetky nemé tváre prežili.

Bol Edison zlodej či dokonca vrah? Vynálezcu obostiera aura nekalých praktík

26. decembra slávnostne vystúpil na vrchol veže, odkiaľ zamával davu hlboko pod ním. Chvíľu sa psychicky pripravoval, potom zdvihol nad hlavu svoj vynález a skočil.

Nebol prvý, kto objavil princíp fungovania padáku. Prvé zmienky o zariadeniach na spomalenie pádu sú staré tisícky rokov. Čínsky autor S'-ma Čchien, ktorý zomrel v prvom storočí pred Kristom, opísal príbeh legendárneho cisára, ktorý ušiel pred svojím otcom. Ten ho chcel zabiť, a tak sa mladík vyštveral na strechu sýpky, schytil do rúk dva bambusové klobúky a skočil dolu. Klobúky ho vraj dostatočne spomalili a prežil.

Funkčný padák nevymyslel Štefan Banič, skákali s ním oveľa skôr
Najstaršie vyobrazenie padáka zasa pochádza z Talianska. Vzniklo niekedy v 70. rokoch 15. storočia a jeho autor ostal v anonymite. O desaťročie neskôr už Leonardo da Vinci nakreslil podstatne sofistikovanejší padák a pridal k nemu aj výpočet plochy, ktorá mala stačiť na to, aby človek skočil z akejkoľvek výšky a nezranil sa.

Bizarné zbrane, ktoré sa takmer dostali do boja. Kurčatá mohli odpáliť atomovku

Lenormand bol však prvý, kto zveril svoj život do rúk padáka. A uspel. Na zemi ho privítal obrovský potlesk a vidina zisku. O dva roky neskôr pomenoval vynález ako „parachute". Latinská predložka „para" znamená „proti" a francúzske „chute" zasa „spadnúť".

Funkčný padák nevymyslel Štefan Banič, skákali s ním oveľa skôr
Neskôr sa podarilo padák zdokonaľovať, no až Štefan Banič sa stal v roku 1914 prvým človekom, ktorý si ho nechal patentovať. Nevymyslel však dnešné uschovávanie padáka v batohu na chrbte, autorstvo patrí Američanovi Charlesovi Broadwickovi. A dodnes panuje otázka, či by Baničov typ padáka skutočne fungoval.

DISKUSIA
8.7. 2019 19:00
Diskusia