a
Zdroj: Michael Collins/NASA

Astronaut Michael Collins dokázal čosi naozaj zvláštne. Vyfotil lunárny modul, ktorý mal na palube Buzza Aldrina a Neila Armstronga, pričom na pozadí zvečnil časť Mesiaca a celú Zem. Stal sa tak jediným človekom v dejinách, ktorý vyfotil všetkých ostatných s výnimkou seba.

Keďže hmota je nezničiteľná, každý človek, ktorý do momentu vzniku tejto fotografie existoval, je na nej v nejakej forme zvečnený. To isté platí aj o osobách, ktoré sa narodili neskôr. V nejakej forme ste na Collinsovej fotografií dokonca aj vy, respektíve častice, ktoré vás tvoria, hoci ste sa možno narodili až po roku 1969.

Počas svojej druhej a poslednej vesmírnej misie slúžil Michael Collins ako pilot riadiaceho modulu Apolla 11. Zatiaľ čo Armstrong a Aldrin ako prví ľudia pristáli na Mesiaci, Collins vyše 21 hodín čakal na palube modulu. Keď zašiel za odvrátenú stranu Mesiaca, zapísal si do denníka: „Táto misia bola navrhnutá pre troch a svoju tretinu práce považujem za rovnako dôležitú ako zvyšné dve tretiny. Nemôžem ale poprieť, že sa cítim osamelo. Na tomto mieste, kde nemám rádiové spojenie so Zemou som sám, naozaj sám a absolútne izolovaný od všetkého známeho života. Ja som život. Keby mal niekto zrátať živé bytosti, sčítaval by tri miliardy (to bol v roku 1969 počet obyvateľov Zeme, pozn. Red.) plus dva na jednej strane Mesiaca a jeden plus bohviekoľko na tej druhej.“