MENU
Menu

Techmag FOTO: Vyrástla v krátkom čase: Pozrite sa, ako stavali Eiffelovu vežu

V roku 1889 hostil Paríž Svetovú výstavu a pripomínal si 100. výročie Veľkej francúzskej revolúcie. Pri tejto príležitosti mal v parku Champ-de-Mars vyrásť monument pod taktovkou spoločnosti Eiffel et Compagnie. Vznikla tak pamätihodnosť, ktorá je najnavštevovanejšou v Európe.

FOTO: Vyrástla v krátkom čase: Pozrite sa, ako stavali Eiffelovu vežu
Alexandre-Gustave Eiffel často dostáva všetok kredit a dokonca po ňom pomenovali aj samotnú stavbu. Koncept však vymyslel a doladil jeden z jeho zamestnancov Maurice Koechlin.

Milióny mŕtvych pod Parížom: Tajomné katakomby skrývajú mnohé záhady

Zostavovanie celej konštrukcie začalo 1. júla 1887 a o 22 mesiacov neskôr bola celá stavba dokončená. V Eiffelovej továrni na predmestí Paríža ležalo 18-tisíc nosníkov vyrobených s presnosťou na desatinu milimetra. Následne ich zvarili do väčších, asi päťmetrových kusov. Skúsení inžinieri, ktorí dohliadali na budovanie oceľových viaduktov, dozerali aj na rast veže.

FOTO: Číňania už kopírujú celé mestá. Takto vyzerá Paríž Východu

Jednotlivé kusy drží pohromade 2,5 milióna nitov, ktoré nahradili pôvodné skrutky. Tím štyroch mužov ich menil jeden po druhom. Montovali sa technikou nahrievania, pretože keď potom vychladli, pevnejšie držali na mieste. Jeden robotník nit nahrial, druhý ho držal na mieste, tretí vytvaroval hlavu a štvrtý po nite udieral ťažkým kladivom.

Pri stavbe sa používalo drevené lešenie a malé parné žeriavy. Aj z dnešného pohľadu Eiffelovu vežu dokončili pomerne rýchlo. Už 31. marca 1889 Eiffel po schodoch vyviedol na jej vrchol skupinu úradníkov a novinárov. Keď vyšli úplne na vrch, vytiahol stavbár francúzsku vlajku a ozvala sa salva 25 kanónov.

6. mája otvorili vežu verejnosti. Výťahy ešte nefungovali, zapojili ich až o tri týždne neskôr. Napriek tomu schody denne vyšliapalo 30-tisíc návštevníkov. Mnohí Parížania však na novú dominantu mesta hľadeli s nervozitou. Jedni sa báli, že spadne, ďalším ju považovali za nevkusnú. Spisovateľ Guy de Maupassant vežu údajne nenávidel. Raz sa dokonca išiel najesť do reštaurácie v základni stavby, pretože to bolo podľa neho jediné miesto v Paríži, odkiaľ stavbu nebolo vidieť.

FOTO: Odporné: Takto vyzerala zoo, v ktorej namiesto zvierat vystavovali ľudí

Vežu mali rozobrať v roku 1909. Podľa zmluvy ju Eiffel vlastnil a prevádzkoval 20 rokov od jej otvorenia, potom mala pripadnúť mestu. A hoci úrady plánovali jej rozobratie a dokonca aj niektoré časti stavby boli navrhnuté tak, aby sa dali ľahko demontovať, nestalo sa tak. Eiffelova veža sa ukázala byť užitočná na komunikačné účely a dnes je zlatou baňou parížskej mestskej pokladnice.

Fotografie z výstavby Eiffelovej veže nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
17.12. 2018 17:00
Diskusia