MENU
Menu

Techmag FOTO: Vychutnajte si krásu Grónska, kým sa ľad celkom neroztopí

Leto 2019 bolo jedným z najteplejších, aké v histórii meraní v Grónsku zaznamenali. Nezdá sa, že by tento trend chcel spomaľovať, práve naopak. Ľadová pokrývka sa topí rekordnou rýchlosťou a vedci predpokladali, že taký rozsah, aký má dnes, bude mať až v roku 2070. Grónsko je teda o 50 popredu a možno by stálo za úvahu navštíviť ho, kým nie je neskoro.

FOTO: Vychutnajte si krásu Grónska, kým sa ľad celkom neroztopí

Grónsko samozrejme z povrchu Zeme nezmizne. Ide o najväčší ostrov sveta, je to pevnina a nie obrovský kus ľadu. Trend je však taký, že bielu farbu postupne nahradia iné, najmä sivá a zelená. Topenie ľadu totiž odkryje skalnatý povrch a zároveň dá priestor rastlinám. Zeleň bola napríklad ešte pred tisíc rokmi v Grónsku oveľa rozšírenejšia a pre Vikingov, ktorých tu žilo asi 2500, nebolo Grónsko takým nehostinným prostredím, akým je dnes.

Les na mieste, kde by ste ho nečakali: Je jediný v Grónsku

Turizmus v Grónsku v súčasnosti prekvitá. Dôvodom je nielen dostupnejšia doprava, ale najmä fakt, že ľudia si uvedomujú postupné miznutie ľadovcov. Ak pre vás cestovanie do takých ďalekých krajov nie je, zavítajte aspoň do našej galérie, kde nájdete prekrásne fotky priamo z Grónska.

DISKUSIA
2.9. 2019 19:00
Diskusia