MENU
Menu

Techmag FOTO: Včely stavajú najkrajšie úle, pripomínajú Babylonskú vežu

Nie všetky včely sú schopné vás bodnúť žihadlom. Z 20-tisíc známych druhov tohto užitočného hmyzu existuje približne päť stoviek, ktoré túto schopnosť nemajú. Disponujú však inými obrannými mechanizmami, niektoré majú hryzadlá, iné ostrekujú votrelcov zmesou vosku, živice a blata. Jedným z takýchto „bezžihadlových" druhov včiel je aj Tetragonula carbonaria, ktorá stavia mimoriadne pôvabné úle.

FOTO: Včely stavajú najkrajšie úle, pripomínajú Babylonskú vežu
Foto: Flickr/Graham Wise
Tetragonula carbonaria je jedným zo 14 druhov bezžihadlových včiel, ktoré žijú v Austrálii. V porovnaní s väčšinou včiel je menšia, na tele jej dominuje čierna farba a je pokrytá mikroskopickým ochlpením. Ich najvýraznejším poznávacím znakom sú však špirálovité úle, ktoré môžu mať až 20 poschodí. Tak trochu pripomínajú Babylonskú vežu, ale s tým rozdielom, že úle sa darí dokončovať.

VIDEO: Rodina ostala v šoku, mala tisíce neželaných spolubývajúcich

Úľ má iba jeden vchod, ktorý včely dobre strážia a natierajú ho zmesou vosku a živice. Keď včela vstupuje do úľa, otrie sa o túto zmes, ktorá má vďaka živici antibakteriálne účinky, a tak sa zbaví akýchkoľvek patogénov. Taktiež bráni chrobákom a mravcom vo vstupe do úľa. Vedci netušia, prečo Tetragonula carbonaria stavia práve takéto špirálovité úle. Môže to byť kvôli lepšej cirkulácii vzduchu, keďže je známe, že úle iných druhov včiel nie sú dobre vetrané.

Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská

Keďže ide o bezžihadlový druh včiel, nájdete takéto úle na dvoroch mnohých rodinných domov v Austrálii. Ľudia ich nechovajú kvôli medu, skôr im poskytujú životný priestor, ktorý práve činnosťou človeka týmto včelám ubúda. Niekoľko fotografií úľov týchto včiel nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
23.10. 2019 12:00
Diskusia