MENU
Menu

Techmag FOTO: Umenie kamufláže: V prvej svetovej vojne sa vyrábali falošné stromy

Kamufláž je odvekou súčasťou vedenia vojny, počas dvoch svetových vojen sa však stala skutočným umením. Vedeli ste napríklad, že počas prvej svetovej vojny sa využívali falošné stromy?

FOTO: Umenie kamufláže: V prvej svetovej vojne sa vyrábali falošné stromy
Počas konfliktu obe strany starostlivo sledovali, či sa z nepriateľských zákopov nevyroja vojaci a nezahája útok. Vonkoncom však nešlo o jednoduchú úlohu. Každý, kto vystrčil hlavu zo svojho zákopu, totiž mohol prísť o život. Pozorovatelia boli častými obeťami delostrelectva a ostreľovačov a tak bolo treba vymyslieť spôsob, ako ich pri vykonávaní úloh ochrániť.

FOTO: Černosi v nemeckej armáde: Aj ľudia inej rasy bojovali vo svetovej vojne

S maskovaním pozorovacích stanovíšť za stromy začali Francúzi. Tí to naučili Britov a neskôr si umenie kamufláže osvojili aj Nemci. Samozrejme, že nebolo možné vztyčovať mŕtve kmene, to by si nepriateľ ihneď všimol. Miesto toho sa vytipoval strom v blízkosti frontovej línie, ktorý poškodila explózia. Ten vyfotografovali, dôsledne odmerali a ďaleko za frontom sa vyrobila jeho dutá kovová kópia. Po rúškom tmy sa potom mŕtvy strom nahradil „fejkom". Práce sprevádzala delostrelecká paľba, ktorá maskovala hluk.

FOTO: Námorné boje v prvej svetovej vojne: Pozrite si archívne zábery

Základňa „stromu" sa osadila do zeme a vchod do „kmeňa" bolo treba zamaskovať. Ak by snímky z leteckého prieskumu ukázali, že k stromu vedie zákop, celé utajenie by bolo v troskách.

Zákopová vojna: Ako presne prebiehal boj, ktorý zabil milióny mužov?

Vojak vyliezol na vrchol pozorovacieho stanovišťa cez rebrík v dutom kmeni. Tam sa mohol usadiť a celé hodiny pozorovať nepriateľskú líniu cez viacero otvorov. Mohol používať aj periskop a ostať tak chránený pred prípadnou paľbou ostreľovačov, ktorí by si mohli chcieť vyskúšať, či je strom pravý, alebo nie. Prekvapujúci je fakt, že ani jeden z pozorovacích stromov sa nikdy nepodarilo odhaliť.

Fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Imperial War Museum

DISKUSIA
27.4. 2019 15:00
Diskusia