Circus Maximus bol prvým z rímskych štadiónov. Začali ho stavať ešte v 6. storočí pred Kristom, ale podarilo sa ho dokončiť až za vlády Júlia Cézara v polovici 1. storočia pred Kristom. Cézar nechal postaviť tribúny okolo celého Circa, súvislý okruh narušovali len štyri vstupné brány. Samotná trať bola 600 metrov dlhá a 150 metrov široká.

Keď hovoríme o trati: Circus Maximus bol pretekárskou dráhou, kde súťažili vozy ťahané koňmi. Spolu s gladiátorskými hrami išlo o najpopulárnejší šport v Rímskej ríši a preteky sledovalo 150-tisíc až 250-tisíc divákov.

Okrem pretekov sa tu však konali aj rôzne podujatia v rámci hier, takzvaných Ludi. Ich trvanie nebolo presne ohraničené, avšak platilo, že počas Ludi sa nesmelo obchodovať a pracovať. Rekordné hry trvali 135 dní, avšak nie vkuse, ale s prestávkami. Môže sa to zdať veľa, ale keď vezmete do úvahy, že dnes máme 50 víkendov a najmenej 20 dní dovolenky, ide o porovnateľný čas.

 

Počas Ludi sa konali preteky koní i povozov, súťažilo sa v atletických disciplínach i recitáloch, usporadúvali sa poľovačky i súboje gladiátorov a svoje miesto si našli aj náboženské ceremónie.

Najextravagantnejšie a najpopulárnejšie však boli preteky vozov. Na začiatku sa všetci účastníci zoradili na štartovacej čiare a cisár pustil na zem kus látky. To fungovalo rovnako ako dnes výstrel z pištole. Otvorili sa brány a jazdci vyrazili vpred. Ich snahou bolo vytlačiť súpera z trate tak, aby narazil do stredovej bariéry, takzvanej spinae.

Spomínali sme aj poľovačky. Tie sa konali priamo v Circu V roku 169 pred Kristom tu vypustili 63 leopardov a 40 medveďov a slonov, ktorých potom ľudia zabíjali. Jedného dňa tu dokonca Pompeius zorganizoval súboj gladiátorov a 20 slonov.
Keď koncom 1. storočia dokončili Kolosuem, začali sa gladiátorské zápasy i menšie poľovačky konať tu. Atletické disciplíny sa pre zmenu konali na Domiciánovom štadióne, ktorý postavili presne kvôli tomuto účelu.

V Circu sa však usporadúvali preteky vozov aj naďalej. Toto podujatie prežilo dokonca aj pád Západorímskej ríše v roku 476 a posledné preteky sa konali v roku 549. Potom sa areál prestal využívať a začal sa stávať obeťou lačných Rimanov. Odnášali kamene i iné stavebné materiály, povodne potom pokryli dráhu vrstvou zeminy a trosiek. Pôvodná dráha dnes leží v hĺbke šesť metrov.
V nasledujúcich storočiach slúžil Circus Maximus napríklad aj ako trhovisko. Dnes je z neho verejný park. Obdivovať však môžete len ruiny, malá časť tribún totiž ešte stále stojí.