MENU
Menu
zdroj: Library of Congress
a

Techmag FOTO Teroristický útok na Wall Street: Stopy po ňom vidieť dodnes

Písal sa 16. september 1920 a stovky ľudí, ktorí pracovali na Wall Street, smerovali do reštaurácií na obed. Pred budovou banky J. P. Morgan, najsilnejšej inštitúcie svojho druhu na svete, stál konský záprah. Len tí, ktorí ho sem odstavili, vedeli, že sa v ňom vezie smrť.

Voz bol naložený 45 kilogramami dynamitu a 230 kilogramami ťažkých liatinových závaží, ktoré plnili funkciu šrapnelov. Časovač bol nastavený presne a bomba explodovala v čase, keď bola ulica najplnšia. Koňa roztrhalo na márne kúsky, z voza ostalo len kovové torzo, ale predpokladá sa, že kočiš stihol ujsť. Nikdy sa ho nepodarilo vypátrať. Z finančného centra USA sa stala bojová zóna s 38 mŕtvymi a stovkami ranených.

Zvuk výbuchu sa šíril doďaleka, Wall Street naplnil dym, všade na zemi ležalo sklo z rozbitých okien, trosky a telá. Explózia zabila aj hlavného účtovníka banky a zranila vnuka J. P. Morgana. Burzu i ulicu ihneď uzavreli.

Spočiatku sa nevedelo, že výbuch niekto spôsobil úmyselne a išlo o teroristický čin. Upratovacie čaty v priebehu niekoľkých hodín odstránili drvivú väčšinu trosiek a absolútne znehodnotili miesto činu. Na ďalší deň už Wall Street opäť fungovala, rozbité sklá sa prekryli plachtami a ľahko ranení sa vrátili do práce s obväzmi.

Do vyšetrovania sa zapojila newyorská polícia, hasičský zbor, FBI aj tajná služba. Postupne sa zistilo, že výbušnina sa skrývala vo voze, ale napriek vypočutiu stoviek svedkov sa podarilo vypracovať len vágnu podobu kočiša. Policajtom sa síce podarilo zrekonštruovať bombu i rozbušku, ale dokázali to pomocou bežne dostupných predmetov.

K útoku sa nik neprihlásil a vyšetrovatelia museli pracovať s viacerými verziami útoku. Atentát na J. P. Morgana juniora vylúčili, keďže bol v tom čase v Európe. Do úvahy však prichádzala aj možnosť, že niekto chcel ukradnúť zlato v hodnote 900 miliónov dolárov, ktoré v deň útoku presúvali z banky. V konečnom dôsledku však útok pripísali skupine s názvom Reds, ktorej členovia boli sympatizanti komunizmu. Údajne chceli útokom rozbiť symbol amerického kapitalizmu. Podozrenie tak padlo na politických radikálov, komunistov a anarchistov zahraničného pôvodu, najmä na Talianov, Rusov a židov. Historici sa však dnes len dohadujú, či bol páchateľom naozaj niekto z nich. Tajná služba aj FBI síce zatýkala, ale zo zločinu nikdy nikoho neobvinili. Vyšetrovanie ukončili v roku 1940. Nevznikol žiadny pamätník, ale na budove na adrese 23 Wall Street dodnes vidno stopy po výbuchu.

Fotografie z dňa tragédie nájdete v našej galérii.