MENU
Menu
SM U-118

Techmag FOTO Ranné prekvapenie: Obyvateľov Hastingsu čakala na pláži ponorka

Keď sa obyvatelia anglického mesta Hastings 15. apríla 1919 zobudili, čakal ich šok. Mnohí sa pýtali: „Začala znovu vojna?“ Na brehu, len pár metrov od prvých budov, sa nachádzala ponorka. Najprv priťahovala len odvážlivcov, neskôr sa k nej ľudia zbiehali po stovkách. Ako sa tam vlastne ocitla?

Nemeckú ponorku SM U-118 spustili na vodu 8. mája 1918 v lodenici AG Vulcan Stettin v Hamburgu. Velil jej Herbert Stohwasser a pod jeho vedením sa plavidlo začlenilo do 1. nemeckej flotily a operovalo vo východnom Atlantiku. Po štyroch mesiacoch v službe a bez potopenia jediného nepriateľského plavidla sa SM U-118 konečne podaril prvý zásah a krátko po ňom potopila ešte jednu loď.

Do 11. novembra 1918, dňa, keď bolo uzavreté prímerie, už ponorka slúžila relatívne pokojne. Nemecké lode a ponorky sa samozrejme tiež museli vzdať a SM U-118 dostala rozkaz zakotviť vo Francúzsku, kde mala byť zošrotovaná. 23. februára 1919 sem naozaj dorazila a čakala na svoj osud. Lenže 15. apríla, keď ju ťahali cez Lamanšský prieliv smerom k Scapa Flow, sa počas búrky odtrhla od vlečného člnu. Krátko po polnoci sa potom zaborila do pláže v Hastingse len pár metrov od hotela Queens.

Najprv tu boli snahy o vrátenie ponorky na vodu. Tri traktory sa ju zúfalo pokúšali dostať na hladinu, ale márne. Následne ju skúsil ľahšími kanónmi rozstrieľať francúzsky torpédoborec, ale ani to sa nepodarilo. Ťažšie delá sa použiť nedali, budovy boli príliš blízko.

Britská Admiralita sa však vynašla a dočasne povolila civilistom vstup na palubu. Samozrejme, že za poplatok. Dvaja členovia pobrežnej stráže dokonca fungovali ako sprievodcovia pre tých, ktorí si zaplatili za prehliadku interiéru. Obaja však za záhadných okolností ochoreli a zomreli a medzi ľuďmi sa začalo šepkať, že ponorka je prekliata. Pravda však bola oveľa prozaickejšia: z batérii v ponorke unikal chlór a nešťastní muži sa ho počas prehliadok nadýchali až až.

V októbri 1919 sa napokon začala ponorka rozoberať a v decembri bola práca hotová. Ako pamiatka ostali už len fotografie, ktoré uvidíte v našej galérii.