MENU
Menu
zdroj: Sinchon Museum of American War Atrocities
a

Techmag FOTO Protiamerická propaganda z KĽDR: Zábery, ktoré nie sú vhodné pre citlivé povahy

Ak by ste niekedy zavítali do Sinčchonského múzea amerických vojnových zločinov v KĽDR, možno by vás šokovali drsné až brutálne exponáty. Ide o propagandistické maľby, ktoré majú zobrazovať výjavy z takzvaného sinčchonského masakru, pri ktorom zahynulo až 35-tisíc ľudí. Ale došlo k nemu vôbec?

Potom, ako severokórejské vojská vpadli na územie svojho južného suseda, zhodili Američania na územie agresora asi 635-tisíc ton bômb vrátane 32-tisíc ton napalmu. Vodca KĽDR Kim Il-sung si dobre uvedomoval, aký strach majú severokórejskí civilisti z americkej palebnej sily, a nechcel dovoliť, aby des paralyzoval celú populáciu. A tak sa rozhodol siahnuť po tradičnom nástroji na povzbudenie morálky: využil propagandu.

Po vojne sa však propaganda z krajiny nevytratila. Práve naopak, ešte nabrala na sile. Vzniklo aj takzvané Sinčchonské múzeum amerických vojnových zločinov. Týka sa údajného Sinčchonského masakru, počas ktorého od 17. októbra do 7. decembra 1950 podľa KĽDR zabili Američania 35-tisíc ľudí. K masakru naozaj došlo, ale dodnes nie je jasné, kto ho spáchal. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o vyčíňanie antikomunistickej tajnej polície, ktorá po obsadení mesta Američanmi spustila čistky. Keď potom územie dobyli späť komunisti, podrobili obyvateľstvo ďalším čistkám.

Fotografie zo Sinčchonského múzea amerických vojnových zločinov, ktoré nie sú vhodné pre citlivé povahy, nájdete v našej galérii.