MENU
Menu

Techmag FOTO: Prelomová expedícia: Storočné zábery z expedície do Antarktídy berú dych

Pred viac než sto rokmi sa mladý geológ Douglas Mawson vydal na prvú austrálsku výpravu do Antarktídy. Táto expedícia sa stala legendárnou kvôli štyrom veciam: odhodlanosti, ohromnej fyzickej kondícii, lojalite a tomu, čo jej členovia dokázali.

FOTO: Prelomová expedícia: Storočné zábery z expedície do Antarktídy berú dych
Výprava začala v roku 1911. Jej cieľom bolo objasniť, akú dĺžku má prakticky neprebádané pobrežie Antarktídy. Ako sa ukázalo, vôbec nešlo o ľahkú úlohu. Pre dvoch mužov sa expedícia stala smrteľnou. Najprv zahynul Belgrave Ninnis, ktorý sa so saňami a väčšinou zásob zrútil do ľadovcovej trhliny. Xavier Mertz zomrel na následky vyčerpania, hladu a možnej otravy spôsobenej konzumáciou psích pečienok. Mawson si do denníka napísal: „Nikdy som nebol tak blízko koncu, a nikdy nikto neušiel smrti takým zázrakom."

Lenin na Južnom póle: Naozaj tu stále stojí

Tri roky, ktoré expedícia strávila v drsných podmienkach a teplotách hlboko pod bodom mrazu, však nevyšli nazmar. Jej členovia zmapovali veľkú časť východného pobrežia Antarktídy a výrazne prispeli k spoznaniu tohto človekom takmer nedotknutého územia. Navyše opísali suchozemské i morské živočíchy, ktoré dovtedy nik nepoznal. Mawsona ľudia po návrate oslavovali ako hrdinu za jeho vytrvalosť, odhodlaniu a odvahu, ktorou prispel k vedeckému pokroku.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Vďaka fotografovi Frankovi Hurleymu môžeme byť svedkami prelomovej výpravy aj dnes. Zábery nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
17.5. 2018 19:00
Diskusia