MENU
Menu

Techmag FOTO: Prach, ktorý zatienil Slnko: Púštne búrky vyhnali z domovov tisíce Američanov

V 30. rokoch 20. storočia zasiahli USA najhoršie obdobia sucha v dejinách. Osem rokov minimálnych zrážok v kombinácii s nevhodnou technikou obrábania pôdy a Veľkou hospodárskou krízou pripravili podmienky pre katastrofu. Nastalo Dust Bowl, obdobie piesočných búrok, aké poznáme skôr zo Sahary.

FOTO: Prach, ktorý zatienil Slnko: Púštne búrky vyhnali z domovov tisíce Američanov
Keď Európania skúmali oblasť Veľkých prérií, ktorá leží v srdci Severnej Ameriky, mysleli si, že je nevhodná pre pestovanie plodín. Polosuché podnebie bolo podľa nich náchylné na dlhé obdobia sucha, ktoré sa striedali s veľmi vlhkými mesiacmi. Federálna vláda však trvala na tom, že Veľké prérie musia byť osídlené a skultivované. Keď v roku 1865 skončila občianska vojna, bolo vydaných niekoľko federálnych zákonov o pôde, ktoré umožnili osadníkom získať zdarma obrovské územia. Veľké prérie sa tak rýchlo stali domovom tisícok neskúsených farmárov.

FOTO: Mesto, ktoré sa pomaly prepadáva pod zem

Začiatok 20. storočia sa na Veľkých prériách niesol v znamení nezvyčajne vlhkého počasia. Farmári si začali myslieť, že tvrdenia o nevhodnosti týchto rozsiahlych území pre účely poľnohospodárstva boli len lživými výmyslami. Darilo sa im v pestovaní rastlín i chove dobytka, a to do takej miery, že lákali stále nových a nových farmárov.

Kôň z Pompejí: Výbuch sopky ho zakonzervoval, pred smrťou zrejme trpel

Urobili však obrovskú chybu. Orali stále rýchlejšie a čoraz rozsiahlejšie územia a zbavovali pôdu pôvodných rastlín, ktorých korene držali na mieste vrstvu jemnej zeminy. V roku 1930 potom prišlo sucho a neúroda. Holá zem sa zrazu odhalila vetru, ktorý začal odvievať zeminu a vytváral piesočné búrky.

Farmári takúto búrku volali „čierny blizard" pretože doslova zatemnila Slnko. Niektoré blizardy mali takú silu a energiu, že zanikli až na východnom pobreží USA. Dostali sa do New Yorku i Washingtonu, D.C.

Vplyv takejto búrky na človeka dobre opísal istý Avis D. Carlson: „Cítite sa, akoby vám do tváre niekto chrstol lopatu jemného piesku. Autá stoja, žiadny reflektor nedokáže presvietiť ten hustý temný mrak. Žijeme s prachom, jeme s ním, spíme s ním a sledujeme, ako nás zbavuje majetku."

FOTO: Len pre zámožných: Miesto, kde boháči prečkajú apokalypsu

Svoje domovy opustili desaťtisíce rodín, ktoré hľadali lepšie životné podmienky. Kvôli suchu sa na farmách nedalo pestovať prakticky vôbec nič, nájsť si novú prácu v období Veľkej hospodárskej krízy však bolo tiež mimoriadne ťažké.

Až keď sa vetry utíšili a prach usadol, zahájil prezident Franklin Roosevelt obrovský projekt na výsadbu miliónov stromov vo Veľkých prériách. Od Kanady až do severného Texasu sa vysadil 150 kilometrov široký pás, ktorý tvorilo 220 miliónov stromov. Tie chránia pôdu pred eróziou a dodnes sú súčasťou najväčšieho environmentálneho projektu, aký kedy USA spustili.

Problém je v tom, že stromy netvorili súvislý pás, ale skôr akési veľké zhluky, ktoré mali chrániť farmy. Bolo ich približne 30-tisíc a mnohé z nich dnes zavadzajú farmárom, ktorí chcú využívať viac pôdy. A tak je možné, že sa história bude opakovať.

DISKUSIA
19.6. 2019 12:00
Diskusia