MENU
Menu

Techmag FOTO Posledný kus Európy, kde aj v 21. storočí panoval feudalizmus

Európa, to nie sú len liberálne demokracie či konštitučné monarchie. V kanáli La Manche totiž leží ostrov, na ktorom aj v 21. storočí panoval feudalizmus. Volá sa Sark, leží asi 40 kilometrov od pobrežia Normandie a prvé slobodné voľby sa tu konali až v roku 2008.

Sark je posledným formálnym zvyškom Normandského vojvodstva a de facto patrí britskej kráľovskej korune. Nenájdete tu žiadne autá či pouličné osvetlenie, ľudia sa tu dokonca ani nerozvádzajú. Ide o jedno z najnedotknutejších miest na starom kontinente. Ostrov má rozlohu necelých šesť kilometrov štvorcových a žije na ňom približne 600 ľudí. Pred ústavnými zmenami z roku 2008 vládol Sarku feudálny parlament, ktorý pozostával zo 40 nevolených vlastníkov pôdy a ich predsedu (Seigneur). Systém takto fungoval od roku 1565, keď ostrov kráľovná Alžbeta I. darovala šľachticovi menom Hellier de Carteret zato, že chránil Britské ostrovy pred pirátmi.

Seigneuri počas celej histórie platili britskej korune symbolickú sumu za držbu ostrova a výmenou za peniaze mali právo udeľovať vlastníkom pôdy kupovať a predávať nehnuteľnosti. Mohlo sa tak diať ale iba za podmienky, že jednu trinástinu kúpnej či predajnej ceny dostane Seigneur.

Mnohé zákony, najmä tie, ktoré sa týkali dedenia majetku a vlády Seigneura, sa menili len veľmi pomaly. Seigneur má napríklad dodnes výsostné právo vlastniť na Sarku holuby či psa, ktorý nebol sterilizovaný. Tiež mu pripadá právo vlastniť všetko, čo more vyvrhne na pobrežie.

Staré práva Seigneurov prvýkrát ohrozili až miliardárski bratia Barclayovci v roku 1993. David a Frederick, ktorí už vtedy vlastnili napríklad sieť luxusných hotelov Ritz či noviny Telegraph, odkúpili maličký ostrov Brecqhou, ktorý oficiálne patril ostrovu Sark.

A tu vstúpili do hry staré zákony, napríklad aj ten o trinástine kúpnej ceny, ktorá putuje do Seigneurovho vrecka. Barclayovci museli len tomuto mužovi zaplatiť takmer 180-tisíc libier. Nahnevalo ich aj právo primogenitúry. Podľa ktorého nehnuteľnosti a pôdu mohol dediť len najstarší mužský potomok. Podali žalobu, vyhrali a zákon na Sarku sa musel zmeniť. Bratom to však nestačilo a začali tlačiť na demokratické reformy na ostrove.

O 15 rokov neskôr ich snaha priniesla ovocie. Plnoletí obyvatelia Sarku si zvolili 28-členný parlament, čím ukončili 443 rokov trvajúci feudalizmus. Právo Seigneurov na trinástinu kúpnych a predajných cien bolo zrušené a súčasný Seigneur už dostáva len fixnú ročnú čiastku 28-tisíc libier.

Ak necháme politiku bokom, je Sark nádherným miestom na výlet. Ak by ste sa sem chceli vydať, musíte ísť lietadlom na ostrov Guernsey a odtiaľ loďou. Plavba na Sark trvá 45 minút.

Na ostrove akoby sa človek vrátil do minulosti. Nie sú tu žiadne autá, len konské povozy a rôzne malé elektrické vozidlá pre starších ľudí. Ani sanitka a požiarne autá nesmú mať motory, ak ich je treba, na miesto určenia ich musí dotiahnuť traktor. S cestovaním po ostrove však nie sú problémy, keďže má naozaj malú rozlohu. Preskúmať môžete dva kostoly, dva hostince, radnicu, školu a dokonca aj väznicu, ktorá má len dve cely. Policajta robí dobrovoľník a len málokedy niekoho zatkne. Pobyt na Sarku je jednoducho návratom do minulosti.

Fotografie z ostrova nájdete v našej galérii.