MENU
Menu

Techmag FOTO: Z plastového pekla raj: Na indickej pláži konečne hniezdia korytnačky

Likvidácia prirodzeného prostredia živočíchov, nadmerné využívanie prírodných zdrojov, zmena klímy či prenášanie invazívnych druhov rastlín a živočíchov. To sú len niektoré z faktorov spôsobených človekom, ktoré prispievajú k šiestemu masovému vymieraniu druhov v dejinách našej planéty. Existujú však aj iniciatívy, ktoré sa snažia tento proces zvrátiť. Napríklad čistením pláží od plastov.

FOTO: Z plastového pekla raj: Na indickej pláži konečne hniezdia korytnačky
Morské korytnačky kladú svoje vajcia na plážach, odkiaľ sa po vyliahnutí mláďatá presúvajú do mora. Problémom sú však plasty. Korytnačky plávajú v oceánoch už sto miliónov rokov, plasty len asi 50 a napriek tomu ich úspešne likvidujú. Nejde pritom len o kusy umelohmotných predmetov, ktoré sú vo vode, ale aj o tie, ktorými sú znečistené pláže. Do piesku pokrytého plastami totiž nie je možné klásť vajcia a korytnačkám tak ubúda miesto, kde by mohli priviesť na svet potomstvo.

VIDEO: Separujú do 45 kategórií: Obyvatelia mesta chcú recyklovať 100 percent odpadu

Štúdia, ktorá nedávno skúmala 299 miest korytnačieho hniezdenia, našťastie ukázala, že počet hniezd rastie. Zdá sa teda, že tieto zvieratá, ktoré boli na pokraji vyhynutia, sa opäť dostanú „len" medzi mierne ohrozené druhy.

VIDEO: Tropický raj? Ani nápad, Bali obklopilo more plastu

Zásluhou vlád jednotlivých krajín a Svetového fondu na ochranu prírody sa podarilo znížiť počet korytnačiek, ktoré sa omylom stanú obeťou rybolovu, až o 90 percent. Iniciatívy na čistenie pláží zasa pomáhajú hniezdeniu. Tá najväčšia existuje v Bombaji na pláži Versova.

Kedysi išlo v podstate o skládku odpadu. Pláž pokrývala vrstva plastového odpadu, ktorá siahala dospelému človeku po pás. Dobrovoľníci pod vedením Afroza Shaha však dosiahli, že dnes je z nej čistý piesočný pás, kde môžu opäť hniezdiť korytnačky a klásť tu vajcia. Za 85 týždňov sa Indom počas akcie, ktorú OSN nazvala „najväčším čistením pláže v dejinách". Podarilo vyzbierať päť miliónov kilogramov umelohmotného odpadu. Vďaka tomu už prvýkrát po desiatkach rokov z pláže do mora odkráčali prvé korytnačie mláďatá.

FOTO: Nechutné nanuky: ukážu vám, aká znečistená je voda na Zemi

Počas obdobia monzúnov pláž síce pravidelne zahltí odpad z oceánu, stačí už však len jej pravidelné čistenie, ktorého sa nemusí zúčastňovať toľko dobrovoľníkov. Shahovi sa však do projektu podarilo zapojiť až 30-tisíc študentov základných a stredných škôl v Bombaji, ktoré sa na upratovaní podieľajú. Ďalších 500 dospelých čistí pláž každý víkend. Väčších jednorazových akcií sa zúčastňujú tisícky Bombajčanov.

Fotografie pláže nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Twitter/AfrozShah1

DISKUSIA
20.9. 2018 19:00
Diskusia