MENU
Menu

Techmag FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy

V roku 1977 vyslala americká NASA do vesmíru sondy Voyager 1 a Voyager 2. Nekonečným priestorom sa pohybujú aj dnes a od roku 2013 sú za hranicami Slnečnej sústavy. Na ich palubách sa navyše nachádza odkaz pre inteligentné formy mimozemského života. Ide o takzvané „zlaté platne".

FOTO: Odkaz pre mimozemšťanov: Zábery, ktoré sa dostali za hranice slnečnej sústavy
V sondách sa nachádza 115 fotografii a množstvo nahrávok so zvukmi prírody. Šumenie vetra, hromy, štebot vtákov či spev veľrýb: to všetko a ešte oveľa viac má prípadným nálezcom jednej zo sond Voyager priblížiť, ako vyzerá život na Zemi.

Čo sa stane s ľudstvom, keď Slnko vyhasne? Odpoveď je jasná

Okrem prírodných zvukov sú prítomné aj piesne niektorých domorodých kmeňov, klasická i moderná hudba a hovorené pozdravy v 55 jazykoch. Vedci na čele s legendárnym Carlom Saganom nezabudli ani na inštrukcie v podobe symbolov, ktoré naznačujú, odkiaľ sonda pochádza a ako je možné platne prehrať.

Najstudenšie miesto vo vesmíre

Bude trvať 40-tisíc rokov, kým sa sondy prázdnym medzihviezdnym priestorom priblížia k inému planetárnemu systému. Je tiež takmer isté, že snímky, ktoré sa na ich palubách nachádzajú, ľudia už naživo nikdy neuvidia. Pozrieť sa na ne môžete aspoň prostredníctvom našej galérie.

DISKUSIA
26.12. 2018 13:00
Diskusia