MENU
Menu
Ľadový dom v Iráne.

Techmag FOTO Nepozeráte sa na dom, stavba slúžila na celkom iný účel

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako ľudia pred vynájdením mrazničky vyrábali ľad? V teplých krajinách išlo o vzácnu komoditu, ku ktorej nebolo ľahké sa dostať. A tak vznikali obrovské mrazničky vysoké ako dom.

Do iných európskych krajín sa kedysi dovážal ľad prevažne z Nórska v slamou dôkladne zaizolovaných vozoch. Rusi ho mali vždy dostatok, Indovia si ho zasa znášali z Himalájí. Ľad sa potom skladoval v špeciálnych budovách, kde vydržal pokojne aj rok.

Ľadový dom pozostáva z podzemných priestorov, zväčša vyhĺbených človekom. Skonštruovali ho čo najbližšie k miestu, kde sa v zime vyskytoval ľad, napríklad pri jazere, rybníku či rieke. V zime sa potom do domu nanosil ľad i sneh a ako izolácia sa použila slama či piliny. Do ďalšej zimy bolo potom o ľad postarané. Používal sa nielen na konzerváciu potravín, ale napríklad aj na chladenie nápojov či výrobu zmrzliny.

Prvé ľadové domy vznikali v dnešnom Iráne ešte v 17. storočí pred Kristom a mnohé z nich sa používali ešte v polovici 20. storočia. Mnohé z nich pritom dodnes stoja a v porovnaní s tými, ktoré sa dajú vidieť v Európe, sú skutočne obrovské a hlavne unikátne spôsobom, akým sa do nich ľad dostával.

Irán tvoria prevažne suché oblasti kde je núdza o vodu. Dokonca aj v zime, keď v noci spadnú teploty pod bod mrazu, sú dni pomerne teplé. Ľad by sa teda ani v zime nedal dobre prevážať, a tak si Iránci vyrábali vlastný ľad na miestach, kde bol nedostupný.

Za ľadovým domom sa nachádzali dlhé plytké kanály, do ktorých sa počas zimných nocí liala voda. Cez deň ich pred slnečnými lúčmi chránili umne postavené steny, ktoré vrhali tieň. V noci sa tu vytvorila hrubá vrstva ľadu, ktorý ľudia rozlámali a odniesli do skladu. Postup opakovali, až kým nemali dostatok ľadu, aby vydržali do ďalšej zimy.
V Iráne dnes stojí vyše sto ľadových domov, len málo ich ale existuje v pôvodnej forme. A všetky sa rozpadajú, keďže ľudia ich už nepotrebujú. Majú totiž mrazničky na elektrinu.