MENU
Menu

Techmag FOTO: Námorné boje v prvej svetovej vojne: Pozrite si archívne zábery

Prvá svetová vojna bola v rámci konfliktov v mnohom unikátna. Námorné boje neboli výnimkou. Práve počas nej si premiéru v masovom meradle odbili premiéru napríklad ponorky a tiež vôbec prvá moderná lietadlová loď: britská HMS Ark Royal.

FOTO: Námorné boje v prvej svetovej vojne: Pozrite si archívne zábery
O svojej ohromnej sile začali presviedčať aj lode typu dreadnought, ktoré predstavovali revolúciu v lodnom dizajne. Išlo doslova o plávajúce oceľové hrady, s ktorých palebnou schopnosťou musel počítať každý protivník.

Potopenie lode Szent István: Pozrite si jediné VIDEO svojho druhu

Na druhej strane sa príliš pomaly vyvíjala protiponorková obrana. Mínové polia, hlbinné nálože a hliadkovacie člny mali len slabú efektivitu a nebolo ťažké sa im vyhnúť. Trpeli najmä lode Dohody, pre ktoré boli nemecké ponorky nezmieriteľným nepriateľom. Sonarová technológia bola len v plienkach a jediný účinný spôsob, ako nájsť ponorku, bolo zazrieť je periskop. Ku dnu išlo jedno zásobovacie plavidlo Dohody za druhým a Atlantik bol bojovou zónou. Až vynález konvojového systému umožnil prepravu zásob cez oceán len s malým rizikom, že ich dostanú ponorky.

Fotografie z námorných bojov v prvej svetovej vojne nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
29.10. 2018 17:00
Diskusia