MENU
Menu

Techmag FOTO: Les s geometrickou presnosťou ponúka pohľad, aký ste nezažili

Na prvý pohľad vidieť, že s týmto lesom čosi nie je v poriadku. Je až príliš pravidelný. Niet divu, keďže je dielom človeka. Boardmanova stromová farma, ktorá sa nachádza v americkom štáte Oregon, má v sebe doslova geometrickú presnosť. A ponúka čarovné pohľady.

FOTO: Les s geometrickou presnosťou ponúka pohľad, aký ste nezažili
Na ploche 100 kilometrov štvorcových rastú výlučne topole. Vysádzajú ich v presných rozostupoch, všetky majú približne rovnakú výšku i obvod kmeňa. Ide o výjav ako zo surrealistického filmu a firma, ktorej farma patrí, zarába nielen na predaji dreva, ale aj na turizme. Na tisíc metrov štvorcových pripadá asi 150 stromov, na celej farme ich dovedna rastie približne 15 miliónov. Ich zalievanie si vyžaduje poriadne zásoby vody, ktorú firma nečerpá zo žiadneho rybníka, ale rovno z rieky Columbia. Počas zálievky tečie na farmu 4400 hektolitrov vody každú minútu. Pre deväť čerpadiel s výkonom tisíc koní žiaden problém.

Najizolovanejší strom sveta: jeho koniec bol smutný aj ironický

O to, aby strom dostal presne toľko vody, koľko potrebuje, sa stará počítač. Podľa potreby otvára a zatvára klapky na potrubí (ktoré má dĺžku 15-tisíc kilometrov) a umožňuje tak topoľom rásť optimálnou rýchlosťou bez toho, aby sa plytvalo vodou. Firma sa snaží minimalizovať používanie pesticídov i hnojív. Ako výživa pre pôdu slúžia piliny zo stromov, ktoré putujú do tovární.

Strom, z ktorého spadlo na Newtona jablko, stále rastie. Kde ho nájdete?

Stromy, ktoré rastú na tejto farme, sú hybridom piatich druhov topoľov. Ich krížením sa podarilo dosiahnuť rýchlejší rast, menšiu spotrebu vody či vyššiu odolnosť voči škodcom.

Strom rastie približne desať až 12 rokov. Potom sa považuje za dospelý, a tak ho spília a kmeň spracujú. Využije sa všetko, do posledného listu, či už pri výrobe nábytku alebo už spomínaného prírodného hnojiva pre ostatné topole. Ak je pilín prebytok, briketujú sa a stane sa z nich palivo.

Ako ponorenie do kyseliny: strom spôsobuje bolesť, ktorá núti k samovražde

Denne sa z farmy odvezie asi 2500 ton dreva. Množstvo je nastavené tak, aby stromy stíhali dorastať a nebolo cítiť ich úbytok. Ročne sa tak vyčistí osem kilometrov štvorcových farmy. Firma hovorí o udržateľnom hospodárstve, a aký je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.

Fotografie z farmy nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
27.7. 2019 15:00
Diskusia