Budúcnosť je nepredvídateľná. Je možné, že vojny vedené biologickými a jadrovými zbraňami vyhladia zo zemského povrchu väčšinu ľudstva. Niekde v Južnej Dakote však prežije približne päťtisícová komunita, jedna z mála, ktorú nezničil globálny konflikt. Aspoň taká je predstava kalifornskej firmy Vivos.

FOTO: Len pre zámožných: Miesto, kde boháči prečkajú apokalypsu
Zakladatelia spoločnosti Vivos kúpili pred pár rokmi v Južnej Dakote pozemok s rozlohou 46 štvorcových kilometrov. Leží južne od mesta Edgemont a má jednu zvláštnosť: nachádza sa na ňom bývalý muničný sklad americkej armády. Dobrý základ pre bunkre, ktoré majú prečkať apokalypsu.

Muž pochoval pod zem 42 autobusov, dôvod je jediný

Firma celý komplex vybavila generátormi na výrobu elektriny, vlastnými studňami, kanalizáciou i biologickými, chemickými a radiačnými filtrami vzduchu. Tvorí ho vyše 500 samostatných betónových bunkrov, ktoré sú čiastočne zabudované do zeme. Aj ich steny a strop chráni hrubá vrstva zeminy vďaka ktorej majú odolať nielen prípadnej tlakovej vlne vo jadrovej explózii, ale aj rádioaktívnemu spádu.

Filmy, ktoré zle predpovedali budúcnosť

Pozemok má strategickú polohu na jednom z najbezpečnejších miest v Severnej Amerike. Leží vo výške približne 1100 metrov nad morom v suchom vnútrozemskom podnebí. Čo je však najdôležitejšie, nachádza sa najmenej 150 kilometrov od akýchkoľvek známych miest, ktoré by mohli byť cieľmi jadrového útoku. Každý bunker je schopný ubytovať až 24 ľudí a poskytnúť im zásoby približne na jeden rok.

Bývalý muničný sklad postavili v roku 1942 a slúžil až do roku 1967. V prípade vojenského konfliktu ho armáda plánovala využiť aj ako ubytovňu pre tisíc vojakov. Tí mali mať k dispozícii aj nemocnicu, kaplnku, kino, plaváreň, bowlingové dráhy či dokonca nákupné centrum. Počas druhej svetovej vojny slúžil komplex aj ako väzenský tábor pre talianskych zajatcov.

Možné scenáre konca sveta: ako zanikne život na Zemi?

Firma Vivos prestavala komplex tak, aby zvýšila jeho kapacitu. Bunkre teraz ponúka do prenájmu. Rodina zaplatí jednorazový poplatok vo výške 25-tisíc dolárov a zaviaže sa platiť tisíc dolárov ročne po dobu 99 rokov.

Spoločnosť nemá podobné úkryty iba v Južnej Dakote, ale aj v Indiane a momentálne stavia ďalší v Nemecku. A voľné miesta v nich sa pomaly ale isto míňajú. Dúfame, že zbytočne.