Kórejská vojna začala 25. júna 1950, keď Severná Kórea napadla svojho južného suseda. Začal sa jeden z mnohých ozbrojených konfliktov studenej vojny, v ktorej mala každá strana svoju pravdu.

FOTO: Krvavý konflikt, na ktorý sa zabúda: V Kórejskej vojne zomreli milióny ľudí
Zdroj: Maj. R. V. Spencer
Pred druhou svetovou vojnou bola Kórea jednotnou krajinou. Rozdelila sa až v roku 1945 a Severokórejci ju chceli opäť zjednotiť. USA sa však báli šírenia komunizmu, a tak keď 25. júna 1950 začala invázia zo severu na juh, požadoval prezident Truman od OSN povolenie zasiahnuť. Organizácia naozaj rozhodla o vyslaní vojsk na Kórejský polostrov a do neznámej krajiny sa začali valiť vojaci z USA, Veľkej Británie, Turecka, Grécka a ďalších krajín. Priamu kontrolu nad ich aktivitami mala mať práve OSN.

Najhlúpejší dôvod na vojnu? Jedna sa rozpútala kvôli dubovému vedru

Vylodenie spojeneckých vojsk v Inčone znamenalo obrat vo vojne. Severokórejci ustupovali a zdalo sa, že konflikt bude čoskoro zažehnaný. Juhokórejci a ich spojenci sa však nezastavili len pri vytlačení nepriateľa za hranice. Chceli severokórejskú armádu úplne poraziť na jej území a oslobodiť krajinu od „komunistickej čižmy".

Tínedžerka, ktorá zvádzaĺa nacistov

V októbri 1950 už armáda OSN zahnala nepriateľa až na hranice s Čínou. Tá v obave vpádu spojeneckých vojsk vyslala protiútok. Začiatkom roku 1951 už vojská OSN stáli za 38. rovnobežkou unavené zo zdĺhavého ústupu. Nasledujúce dva roky sa boje postupne odohrávali práve v okolí tejto pomyselnej čiary, ktorá dnes tvorí hranicu medzi znepriatelenými krajinami.

Zdravotné sestry, ktoré možno právom označiť za hrdinky

Kórejská vojna skončila 27. júla 1953 v podstate remízou. Zomrelo asi milión Juhokórejcov a 1,5 milióna Severokórejcov. Hovoríme o civilistoch. Ďalšie milióny prišli o strechu nad hlavou. Medzi vojakmi boli státisícové strany. Spojenecké vojská prišli o 170-tisíc mužov, vyše 500-tisíc sa domov vrátilo so zraneniami.

Niekoľko fotografií z Kórejskej vojny nájdete v našej galérii.