Nemeckí konštruktéri patrili počas druhej svetovej vojny k najlepším a najkreatívnejším na svete. Vymysleli vôbec prvú automatickú pušku Sturmgewehr 44 (ktorou sa do veľkej miery inšpiroval Kalašnikov pri konštruovaní AK-47) a na ňu vynašli aj zvláštny nástavec, vďaka ktorému vedela strieľať za roh.

Nástavec s názvom Krummlauf bol ohnutý buď do 30 alebo 45 stupňov a jeho súčasťou bol aj špeciálny periskop, takže vojak bol počas paľby skrytý v bezpečí a videl svoje ciele. Testy ukázali, že skúsený strelec dokázal na sto metrov bez problémov viackrát po sebe trafiť terč s rozmermi 35x35 centimetrov. Experimentovalo sa aj s ohnutiami o 60 a 90 stupňov, z tých sa ale nikdy nestrieľalo a slúžili len na prezentačné účely.

Hlavný problém ale spočíval v životnosti nástavca. Ten ohnutý o 30 stupňov dokázal vystreliť maximálne 300 nábojov a potom sa rozpadol. 45-stupňový Krummlauf zvládol iba 160 nábojov. Zahnutá trajektória tiež neraz spôsobovala, že náboj sa ešte v hlavni rozpadol na menšie časti a útočná puška sa tak zmenila na brokovnicu.

Ťažkosti s rozpadaním nábojov sa podarilo vyriešiť tým, že sa nástavec na viacerých miestach prevŕtal. Horúce plyny, ktoré pred sebou tlačili projektil, tak mali kade unikať. To síce do značnej miery zmenšilo dostrel Krummlaufu, ale zachovalo aspoň charakter útočnej pušky. Horšie bolo, že keď si vojak nedával pozor, mohli mu plyny smerovať priamo do tváre.

Napriek všetkému si vojenské velenie objednalo 20-tisíc kusov tohto zvláštneho nástavca, v továrňach ich však vyrobili iba 500. Boli drahé a neefektívne.

Fotografie z druhej svetovej vojny, ktoré vám ukážu, ako mal Krummlauf vlastne fungovať, nájdete v našej galérii.