MENU
Menu

Techmag FOTO: Jeruzalem pred 100 rokmi: Unikátne fotky dýchajú dobovou atmosférou

Žiadne mesto nemá takú búrlivú históriu ako Jeruzalem. Tri náboženstvá ho považujú za posvätné, v dejinách ho 23-krát obliehali a 44-krát dobyli. Najpokojnejšie obdobie zažil pod nadvládou Osmanov, ktorá trvala 400 rokov. Začiatkom 20. storočia sa však chýlila ku koncu a práve z tohto obdobia pochádzajú nasledujúce unikátne fotky.

FOTO: Jeruzalem pred 100 rokmi: Unikátne fotky dýchajú dobovou atmosférou
Keď vojská osmanského sultána Selima I. v roku 1517 dobyli Jeruzalem, ešte nebolo jasné, že turecká správa nad mestom potrvá štyri storočia. 16. storočie sa nieslo v znamení rozvoja, vyrastali tu nové hradby, ktoré obkolesili Staré mesto, obnovili sa studne, vznikali školy i charity. Koncom storočia ale Jeruzalem začal upadať a pokles životnej úrovne trval až do 19. storočia.

FOTO: Najkrajšie zábery svätej zeme

Toto obdobie sa vyznačuje roztržkami, ktoré medzi sebou viedli rôzne odnože kresťanstva o posvätné miesta v Jeruzaleme a Betleheme. Malé konflikty postupne prerástli až do konfliktov európskych mocností. Rusi sa stali ochrancami ortodoxných kostolov, Francúzi a Benátčania zasa dbali na katolícke svätostánky. V polovici 19. storočia už tu mala všetky európske mocnosti svoje konzuláty, ktorých pracovníci dbali na ochranu nemoslimských obyvateľov Jeruzalema. Platilo totiž právo, ktoré zvýhodňovalo práve moslimov.

Inšpirácia pre Godzillu: Rybári, ktorých ožiarila americká jadrová bomba

Pod tlakom Európy napokon Osmani zrovnoprávnili kresťanov a židov s moslimami, hoci mnohí vyznávači islamu s tým nesúhlasili. Posty na úradoch boli navyše obsadené najmä moslimami a politický systém v rámci mesta sa dal označiť za oligarchický. Z toho logicky vyplýva, že vplyv mali najmä bohaté moslimské rodiny. Demografická štruktúra obyvateľstva sa však menila, do Jeruzalema hojne imigrovali židia z východnej Európy a dôležitosť Starého mesta v porovnaní s novými štvrťami sa začala vyrovnávať. V 80. rokoch 19. storočia sa tak z moslimov stala menšina a rastúci vplyv sionistického hnutia v nich vyvolával obavy.

Už nimi nik neprehovorí: Vymreté jazyky, ktoré sú pre ľudstvo navždy stratené

V roku 1917, presne 400 rokov, ako Selim I. dobyl Jeruzalem, sa mesto a jeho okolie dostalo do britských rúk. O pár rokov vznikol takzvaný Britský mandát v Palestíne, ktorý skončil až v roku 1948 po arabsko-izraelskej vojne. To je už ale iný príbeh. Unikátne fotografie, ktoré zachytávajú život v Jeruzaleme na počiatku 20. storočia, nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
4.10. 2019 17:00
Diskusia