Žiadne mesto nemá takú búrlivú históriu ako Jeruzalem. Tri náboženstvá ho považujú za posvätné, v dejinách ho 23-krát obliehali a 44-krát dobyli. Najpokojnejšie obdobie zažil pod nadvládou Osmanov, ktorá trvala 400 rokov. Začiatkom 20. storočia sa však chýlila ku koncu a práve z tohto obdobia pochádzajú nasledujúce unikátne fotky.
FOTO: Najkrajšie zábery svätej zeme
Toto obdobie sa vyznačuje roztržkami, ktoré medzi sebou viedli rôzne odnože kresťanstva o posvätné miesta v Jeruzaleme a Betleheme. Malé konflikty postupne prerástli až do konfliktov európskych mocností. Rusi sa stali ochrancami ortodoxných kostolov, Francúzi a Benátčania zasa dbali na katolícke svätostánky. V polovici 19. storočia už tu mala všetky európske mocnosti svoje konzuláty, ktorých pracovníci dbali na ochranu nemoslimských obyvateľov Jeruzalema. Platilo totiž právo, ktoré zvýhodňovalo práve moslimov.
Inšpirácia pre Godzillu: Rybári, ktorých ožiarila americká jadrová bomba
Pod tlakom Európy napokon Osmani zrovnoprávnili kresťanov a židov s moslimami, hoci mnohí vyznávači islamu s tým nesúhlasili. Posty na úradoch boli navyše obsadené najmä moslimami a politický systém v rámci mesta sa dal označiť za oligarchický. Z toho logicky vyplýva, že vplyv mali najmä bohaté moslimské rodiny. Demografická štruktúra obyvateľstva sa však menila, do Jeruzalema hojne imigrovali židia z východnej Európy a dôležitosť Starého mesta v porovnaní s novými štvrťami sa začala vyrovnávať. V 80. rokoch 19. storočia sa tak z moslimov stala menšina a rastúci vplyv sionistického hnutia v nich vyvolával obavy.
Už nimi nik neprehovorí: Vymreté jazyky, ktoré sú pre ľudstvo navždy stratené
V roku 1917, presne 400 rokov, ako Selim I. dobyl Jeruzalem, sa mesto a jeho okolie dostalo do britských rúk. O pár rokov vznikol takzvaný Britský mandát v Palestíne, ktorý skončil až v roku 1948 po arabsko-izraelskej vojne. To je už ale iný príbeh. Unikátne fotografie, ktoré zachytávajú život v Jeruzaleme na počiatku 20. storočia, nájdete v našej galérii.
Autor: Noel
Foto: Public Domain